Br a klnbz baktriumok s vrusok ltal okozott jrvnyok egyidsek a trtnelemmel, m a nagyobb terletekre, vagy akr tbb kontinensre kiterjed pandmik megjelense mr sokkal jabb fejlemny. Maga a sz a grg pan (mind) s demosz (np) szavakbl szrmazik, gy sejthet, hogy az els ilyen jrvny is az kori grgkhz kthet.
Szakrtk szerint az els pandminak az i.e. 430 s 426 kztt tombol athni tfuszjrvnyt tekintetjk, ami a vros lakossagnak (s hadseregnek) negyedvel vgzett, s szerepe volt abban is, hogy Athn elvesztette a peloponnszoszi hbort Sprtval szemben. Br ezt a jrvnyt joggal nevezhetjk pandminak, m a tfusz annyira hallos volt, hogy sokszor elbb lte meg az ldozatait, minthogy azok tovbb adhattk volna a fertzst, gy a vrosllamon kvl nem terjedt szt a betegsg.
(Az itt szerepl felsorols nem teljes, hiszen olyan fertz betegsgek is sok embert elragadtak, mint a tfusz, a dengue-lz, a diftria, a szalmonellzis, a lepra, a TBC, stb.)
Az infografikn az els pandmiaknt az Antoninus-kori jrvny szerepel, ami nevt a jrvny alatt regnl rmai csszrrl, Marcus Aurelius Antoninusrl kapta. Vele a Gladitor alternatv univerzumval szemben amgy nem a fia, hanem valsznleg a pestis vgzett, a rla elnevezett, i.u. 165 s 180 kztt tombol, s tmilli hallos ldozatot kvetel jrvny viszont a szakrtk szerint nem pestis, inkbb feketehiml vagy kanyar lehetett.
Az Antoninus-kori jrvny nem csak a hallos ldozatok szmban, de a pandmia kiterjedsben is jelents klnbsget mutat az Athnt sjt raglytl. Ez nem vletlen, hiszen a civilizci fejldse jelentsen segtette a jrvanyok terjedst is: az agrrgazdlkods elterjedse, a mind nagyobb vrosok, az egyre tvolabbi kereskedelmi tvonalak, a npek kztti rintkezs lehetv tette, hogy egy betegsg az egsz vilgon elterjedjen.
A trtnelem legrettegettebb betegsge, a bubpestis (avagy a dgvsz) elszr 541-542-ben lttt pandmikus mreteket, m az elssorban a Biznci Birodalmat sjt Justinianus-pestis mg "csak" 30-50 milli emberrel vgzett (igaz, a Harvard kutati s a Max Planck Intzet jabb szmtsai szerint az ldozatok vals szma akr tbb szz milli is lehetett). Mintha ez nem lenne elg, a vilgot egy rejtlyes kd (mint ksbb kiderlt, vulknkitrs) is sjtotta, ami 18 hnapra elhomlyostotta a Napot, az tlaghmsklet pedig 1,5-2,5 Celsius-fokkal cskkent.
Minden idk leghallosabb jrvnya az 1347-1351 kztt tombol bubpestis volt, ami a npnyelvbe - az ldozatok kkess sznezdtt bre miatt - Fekete Hall nven vonult be. Az veken keresztl tart jrvny becslsek szerint Eurpa lakossgnak a felt kipuszttotta, mikzben a vilg teljes lakossga 475-rl 350 millira cskkent. A bubpestisnek ezutn mg egy nagyobb kitrse volt 1855-tl kezdden, ami elssorban Knt s Indit sjtotta, s 1960-ig nagyjbl hszmilli ember hallt okozta.
A Cocoliztli-jrvny vagy a nagy dgvsz a mai Mexik terletn okozta millik hallt a 16. szzadban. (Az brn nem szerepel). A kutatk mig nem tudjk pontosan, mi okozta a magas lzzal s vrzssel jr krt, de a mostani kutatsok szerint egyik eredje a szalmonella lehetett, illetve vrusos vrzses lzra gyanakszanak mg, amelyet csak rontott a terletet sjt aszly akkoriban. A jrvny ksbb mg felttte a fejt, de az els krben mintegy 5-15 milli ember hallt okozta, ami az akkori mexiki terleten l lakossg 80%-t jelentette (30 vvel ksbb mintegy 2-2,5 milli fs puszttst vgzett)
A 20. szzad kt legnagyobb - br egymstl radiklisan eltr - jrvnya az 1918-19-es spanyolntha valamint az AIDS volt. Mg elbbiben alig kt v leforgsa alatt 40-50 milli ember halt meg, az AIDS csaknem ngy vtized alatt kvetelt nagysgrendileg ugyanennyi (25-35 milli) ldozatot.
A spanyolntha az influenza A nev vrusnak a trtnelem els s egyttal legpuszttbb, vilgmret jrvnya volt, amely a Fld teljes lakossgnak mintegy 3-5 szzalkt elpuszttotta. Mr 1918-ban tbb ldozatot kvetelt, mint az egsz els vilghbor, sszesen mintegy 500 milli embert fertztt meg. A kt vben mintegy 17-50 milli, de ms becslsek szerint akr 100 milli ember is belehalhatott. Ezzel a „teljestmnyvel” a spanyolntha az emberi trtnelem msodik legtbb ldozatot szedett jrvnya volt a fekete hall utn.
A fekete himl (1877-1977) rendkvl veszlyes emberi fertz betegsg, amelyet a Poxvirus variolae vrus okoz. Az emberisg trtnetnek egyik legpuszttbb raglyos krokozja, 100 v alatt mintegy 500 milli embert lt meg (az brn nem az sszestett szm szerepel). A fertzttek krben rendszerint magas (az vilgban 15-20%, az jvilgban gyakran 40-80%-os) volt a hallozsi arny, klnsen a csecsemk krben, s a tllk kzl sokan megvakultak illetve maradand hegesedst szereztek a brkn.
Az kori Knbl szrmaz vdekezsi eljrs az n. variolci a himl ellen, vagyis az egszsges emberek szndkos fertzse. A mestersges fertzs kevsb veszlyes (2% krli mortalits), mint a termszetes fertzsek, s egsz letre szl vdettsget biztost. Az utols termszetes fertzst a WHO 1977 oktberben jegyezte fel s vgl 1980-ban jelentettk be, hogy eltnt a jrvny a vilgbl.
Az utols komolyabb pandmia a 2009 s 2010-ben pusztt H1N1-jrvny, azaz a sertsinfluenza volt, ami klnbz forrsok szerint 200 ezer, de akr flmilli ember hallt is okozhatta, elssorban Afrikban s Dlkelet-zsiban. Jegyezzk meg, hogy az vrl-vre visszatr, szezonlis influenzajrvnyba a WHO szerint vente 650 ezren halnak bele vilgszerte, habr nem minsl pandminak.
Br a Covid-19 ehhez kpest kiscserksznek tnhet, ma mg senki sem tudja megtippelni sem, hny emberletet
Hangverseny online – vide sszellts egy esti kikapcsoldsrt
2021.04.22. 14:53
Hossz ideje tart a pandmia, az embereknek egyre inkbb hinyoznak azok a szrakozs fajtk, amikkel manapsg nem lhetnek. A mozik, sznhzak, hangversenyek, egyb kulturlis rendezvnyek csak alternatv formban, stream szolgltats keretben, vagy online formban rhetek el, de remlhetleg mr nem sokig.
Addig is dljn htra s lvezze a – kicsit dikveinket idz, de modernizlt formj – tanulmnyi hangversenyt, itt:
Az elz rszben fogalmat alkothattun arrl, hogy milyen hatalmas az Univerzum, benne az gitestek milyen bonyolult tncot jrnak. Nzzk meg mi lesz a Vilgegyetemmel a jvben:
Az srobbanst kvet kb. 300-400 milli vvel ksbb megszlettek az els csillagok, beragyogtk a vilgrt, mely tovbbra is nagy sebessggel tgul, s hl. Ezek az s csillagok hatalmasak voltak, tbb szzszorosa a mi napunknl, s kk sznek, mivel mg csak hidrognbl, hliumbl lltak. Nem volt ms szmottev anyag az Univerzumban.