Univerzum trtnete
2018.02.18. 20:47

4. Vltoz Vilgegyetem
Az elz rszben megismerhettk, hogyan alakultak ki a csillagok s a galaxisok.
Vilgunk lland mozgsban van. A Nagy Bumm utn 8 millird vvel A Tejtrendszer kzeptl kb. 26 ezer fnyvre, galaxisunk szle s kzepe kztt kb. 2/3-nyi tra megszletett a Naprendszernk,benne a Flddel. jabb 5 millird v elteltvel pedig megjelent az ember, aki elkezdte frkszni a feje felett elterl gboltot, hogy aztn vlaszt talljon tbbek kztt arra a krdsre, hogy honnan ered a Mindensg.
A bolygnkrl mindssze egy milliomod rszt ltjuk a vilgegyetemnek, de mgis kpesek vagyunk az Univerzum eme parnyi szeletbl kikvetkeztetni a kozmosz eredett. Mindezt az gbolton elszrt csillagok fnybl.
A csillagokbl kirad fny megkezdi tjt a vgtelenbe.
A fny igen klnleges jelensg. Egyszerre hullm s rszecske tulajdonsgokkal is br, fotonokbl pl fel. A foton rszecsknek zrus a tmege, ezrt a leggyorsabban kpes haladni a tgul trben. Megkzeltleg 300 ezer kilomtert tesz meg msodpercenknt, sebessge pedig lland. Ez a fnysebessg, ennl gyorsabban – jelenlegi tudsunk szerint – semmi sem kpes haladni (a vkuumban).
Mivel a fnysebessg vges, ezrt a csillagbl kiindul fnynek id kell, hogy elrje a megfigyelt, minl nagyobb e kett kztti tvolsg, annl tbb idre van szksg. Ha pldul a Nap hirtelen eltnne, mi mg valamivel tbb, mint 8 percig nem tudnnk rla, mert a Fldtl olyan tvolsgra van, hogy onnan a fnynek ennyi id kell, hogy iderjen.
rtelemszeren, ha egy vig „utazik” a fny, azt nevezzk 1 fnyvnek. Iszonyat tvolsgot tud megtenni ezen id alatt, krlbell 9.460.800.000.000 km-t.
Valahol e trtnet sszelltsa elejn utaltam r, hogy a Vilgegyetem kialakuls-szemlltetsnek legnagyobb gyengje, a mrtkek, rzkeltetse, azok felfogsa. Most ebbl kaphatunk egy kis zeltt:
Valamivel tbb, mint kilencezer-ngyszzhatvan millird kilomtert (1 fnyvet) elkpzelni nem lehet.
A nap csupn szztven milli kilomterre van, de ez is oly nagy tvolsg, hogy mg ezt is nehezen lehet felfogni. Ezek a tvolsgok gymond egyenes vonalban rtendk, gy szmtjuk a fnyveket is. Csakhogy amg a Fldn egyenes vonalban kpesek vagyunk haladni a levegben, replvel, addig a vilgrben ez mr korn sem gy van.
Rengetegszer emltettem, hogy Univerzumunk tgul. A tr folyamatosan tgul, minden irnyba, gy a fnynek is tbb utat kell megtennie emiatt, gy a hullmhossza is megnylik. (Pr bekezdssel lejjebb erre a megllaptsra visszatrek, mert sok mindenre vlaszt kapni a fnyhullmok tanulmnyozsbl.)
Ebben a tgul trben minden anyag, mozgsban van. A Fld forog a tengelye krl s kering a Nap krl szmos bolygval egytt. Napunkkal egytt egy szuper nagy fekete lyuk krl is keringnk sok ms csillaggal egyetemben, gy mintzdik spirlis alakzatot a Tejtrendszernk. Galaxisok kztt is vltozik a tvolsg, gy a Tejtrendszernk, benne a Napunk s a Fld is ennek megfelelen tovbbi mozgst vgez.

Bonyolult tncot jr teht az anyag a Vilgegyetemben, kozmikus sebessggel.
A legkzelebbi csillag a Napon tl a Proxima Centauri 4,24 fnyvre tallhat tlnk, ami hatalmas tvolsgnak tnhet, de galaxisunkhoz mrve elhanyagolhat, az Univerzumhoz kpest pedig mginkbb.
A ma lthat jszakai gbolt hozznk kzelebb es csillagainak fnye teht tbb vnyi, vtizednyi ideje indultak el, a tvolabbiak, pedig tbb szz-, ezer-, tzezer vet utaznak, mg szleljk ket. Ms galaxis fnyl csillagai szabad szemmel nem lthatak, de tvcsvn keresztl berkez fnyk mg tbb ideje utazott az Univerzumban, mire idert.
Knnyen elfordulhat, egy csillag tbb ezer ve nem ltezik, de a fnye mg mindig ton van s mi mg ltjuk az gen.
rdekesgknt megemltenm, hogy van egy galaxis, aminek 13,1 millird fnyvnyi llapott lthatjuk, de kutatk kiszmtottk, hogy 30 millird fnyvre tallhat tlnk. Ez azrt lehetsges, mert a folyamatosan tgul Univerzumban a fnynek hosszabb utat kell megtennie.
Az Univerzum tgulst a fny segtsgvel llaptottk meg a tudsok.Felfigyeltek arra, hogy a tvcsveiken ltott galaxisok sznkpe vrs eltoldst mutat. A fny, hullm. A hullmok viselkedst a Doppler effektus rvn pedig mr ismertk a tudsok.
Ha egy folyamatosan dudl vonat nagy sebessggel felnk kzeledik, a hangjt egyre magasabban halljuk (a hang hullmt maga eltt tolja, ami miatt a hullm srbb vlik, nagyobb lesz a frekvencija), de amint elhalad mellettnk s tvolodik, egyre mlyebb vlik a hallhat hang. A fnyhullmokra is igaz ez.
Mivel a kk fny frekvencija nagyobb, mint a vrs, ezrt a tvolod gitest a vrs irnyba toldik, a kzeled a kk irnyba. gy llaptottk meg, hogy Univerzumunk tgul.
A Doppler effektus alkalmazsval tbbek kztt hmrskletmrst is tudnak vgezni a csillagszatban, innen tudhat, hogy a tgul vilgunk folyamatosan hl.

De vajon meddig tgul az Univerzum s mirt nem lltja meg ezt a folyamatot a gravitci?
Kvetkez rsz: Univerzum trtnete - Egyszer minden vget r
Forrsok
http://tudasbazis.sulinet.hu/, Into the Universe with Stephen Hawking- Discovery Channe
Kpek: https://hu.wikipedia.org/, https://www.nbcnews.com/,
|