Univerzum trtnete
2018.02.08. 16:02

3. Galaxisok keletkezse
Az srobbanst kvet kb. 300-400 milli vvel ksbb megszlettek az els csillagok, beragyogtk a vilgrt, mely tovbbra is nagy sebessggel tgul, s hl. Ezek az s csillagok hatalmasak voltak, tbb szzszorosa a mi napunknl, s kk sznek, mivel mg csak hidrognbl, hliumbl lltak. Nem volt ms szmottev anyag az Univerzumban.
Nzzk, hogy keletkeztek s keletkeznek ma is a csillagokban az j elemek:
A csillagokban a gravitci hatsra beindul a magfzi s a hidrogn atomok sszeolvadsbl ltrejn a hlium. Ez adja a csillag energijt. Mivel hidrognnl valamivel nehezebb a hlium, gy az, a csillag kzepe fel sllyed. Azok is egybeolvadnak az risi nyoms miatt, gy mg tbb energia szabadul fel s ltrejn egy jabb elem, a szn. Ez a folyamat ismtldik gy a csillagok belsejben rtegek alakulnak ki. Ha a csillagot kettvgnnk, gy nzne ki, mint a hagyma. Rteges lenne, belsejbe haladva, egyre nehezebb elemeket tallnnk, neont, oxignt majd vgl a vasat. Itt a folyamat meg is ll. A vas magfzijnl nem szabadul fel energia, ezrt a tz elkezd kialudni.
A csillag kzepben egyre tbb vas gylik fel, mg teljesen el nem fogy a tzelanyag. Ekkor a gravitci, aminek eddig ellenllt a csillag, tveszi az irnytst s a csillag elkezd sszeroskadni. Magja felhevl, vgl a csillag felrobban, kls rtege levlik, kilkve magbl rengeteg j elemet. Ez a szupernova a csillagok hallt jelenti, de ennek a robbansnak akkora az ereje, hogy a kilvellt vas atomok kztt is fzi lp fel, jabb s nehezebb elemeket hozva ezzel ltre, mint pldul az arany atomjait.
Mikor egy csillag felrobban, az, nagysgtl fggen fehr trpv, vagy (napunknl legalbb hsszor nagyobb csillagok esetben) fekete lyukk vlik (errl ksbb).
gy nz ki a kozmikus anyaggyrts dihjban.
Ez a folyamat ismtldik az els csillagok ltrejtte ta. Egyre tbb elemet termelve az Univerzumban. gy a ksbbiekben mr a csillagok krnyezetben gz, majd kzetbolygk is ki tudtak alakulni. Rengeteg csillagnak kellett elporladnia ahhoz, hogy elg szilrd anyag legyen megszmllhatatlan gitest kpzdshez.
Az elpusztult csillag „kzelben” (tbb ezer fnyvrl beszlnk) lv mg ssze nem llt anyagfelh a robbans hatsra elmozdul, ami jabb csomsodst eredmnyez, ez pedig elsegti a kvetkez csillagkpzdst. Az Univerzum korai szakaszban a folyamatosan tgul trben srbb volt az anyag, a csillagok keletkezse gyakoribb jelensg volt.
Az srobbans utn 400 milli vvel az els csillagok galaxisokba kezdtek tmrlni. A mi Tejt rendszernk egyike a legrgebbieknek, 13 millird ves lehet, nagyjbl 100 ezer fnyv tmrj s kb. 200-400 ezer csillagbl llhat.
Fekete lyuk – a galaxis magja
Ahogy azt korbb lertam, az instabil, halltusjt vv nagy csillag, mikor kig, zsugorodni kezd, mikzben egyre srbb s forrbb vlik. A magja annyira nehz lesz, hogy folyamatosan zuhan nmagba, a gravitci ereje ekkor elszabadul. 15 msodperc alatt a tbb milli km tmrj csillagot, mindssze 20 km-re hzza ssze. Mindaz ami eddig a csillagot alkotta, mg mindig ott van, de a sajt slya egyre kisebbre s kisebbre zsugortja. A mag hmrsklete 100 millird fokra emelkedik, majd felrobban, kls rtegek levlnak, sztszrva a klnbz elemeket a vilgrbe.
Kzpen a mag tovbb zuhan a gravitcis ktba, anyaga a sajt gravitcija miatt a kzppont fel sszeomlik, tmrje akr az atomnl is kisebb mretre zsugorodik ssze (egy adott tmeg, kritikus rtknl kisebb trfogatba tmrl ssze). gy szletik meg a fekete lyuk.
A krnyezetben lv tr egy rszn (esemnyhorizonton) bell mindent elnyel. Se anyag, se fny nem szabadul.
Fekete lyukak tallkozsbl sszeolvadva mg nagyobb fekete lyukak jnnek ltre, a legnagyobbak az gynevezettszupermasszv fekete lyukak, a galaxisok kzepn tallhatk, s krlttk keringenek a csillagok.
gy jtt ltre a mi galaxisunk, a Tejtrendszeris,aminek akzepn tallhat fekete lyuk tmege akkora, mint 4 milli nap, tmrje, 17 milli km.

Immr a szuper fekete lyukak kr csoportosul csillagokbl sszellt galaxisok szguldoznak a tgul trben, tbbnyire tvolodva egymstl.
Kvetkez rsz: Univerzum trtnete - Vltoz vilgegyetem
Forrsok
http://tudasbazis.sulinet.hu/, Into the Universe with Stephen Hawking- Discovery Channe
Kpek:
http://www.dailygalaxy.com/, https://3ten.org/, Into the Universe with Stephen Hawking
|