Barangolások a község múltjában
2013.03.02. 14:01
Sörház malom vagy Klubec malom
A patak folyása mentén tovább haladva, Öskü második malma a vasútállomással szemben a félig romos Sörház mellett áll.
A Sörház a Zichy grófok tulajdonában lévő sörfőzde volt, amely a 18. század közepétől működött. A faluban több helyen is elvadult komlóbokrokat lehet látni, amelyek az egykori sörfőzés emlékét idézik.
Malonyay Dezső a Magyar nép művészete című művében a következőket írja a 20. század elején: „Egy fertály óra járásnál valamivel több Tikeritóhoz az egészen tót falu: Öskü. Nevezetes a jó serről, mely itt főzetik”
Sajnos az épület melyet később lakóházzá alakítottak, jelenleg lakatlanul, félig romosan pusztul. További információt a Sörházzal kapcsolatban egyelőre nem sikerült fellelni.
|
A malom építésének ideje nem ismert, de a fellelhető adatok szerint 1832-ben már létezett és működött. Feltételezhetően a Zichy család tulajdonában volt és bérlők működtették, majd később megvásárolta egy Kapossy nevű molnár, aki továbbadta Neuhauzer Gábor kereskedőnek. A malom ebben az időben 1 db alulcsapott vízikerékkel egy malomkövet hajtott meg. Teljesítménye kb. 1-1,5 mázsa gabona lehetett 24 óra alatt.
1910 körül a vilonyai születésű Klubec Elek vásárolta meg a malmot, aki hamarosan átépíttette, korszerűsíttette. Megszüntették a korábbi boltíves mennyezetek egy részét és a szabadkéményes konyhát, valamint az egész épületet megmagasították. 1940-ben a tulajdonosa leszereltette a régi vízikereket és helyébe egy 3 lóerős Bánki vízturbinát építtetett, a malomkő helyére pedig 1 db Wonarch típusú darálógépet helyeztek. A korszerűsítés nyomán darálóként, a malom teljesítménye 8-10 mázsára növekedett naponta.
A háború után ezt a malmot sem államosították, még 1955-ben is darálóként működött. Ekkori tulajdonosai Klubec Elek leszármazottai, lánya Klubec Margit és férje Pavelka András volt.
A ’70-es évekre a darálást is megszűntették. A régi malmot jelenleg lakóházként használják.
Következő rész: Malmok - Veres vagy Váradi malom
|