Az emberiség határai 6/12
2013.02.14. 17:12
Ázsia különleges vidék. A Föld két legnépesebb országa és a legnagyobb városa is itt terül el, mégsem itt van a legsűrűbben lakott állama/városa, mert az bizony Monaco lenne. Viszont a Föld egyik legritkábban lakott országa itt található, a legnagyobb, bolygónk legsűrűbben lakott kontinensén.
A Föld legritkábban lakott területei:
Mongólia Belső-Ázsiában található köztársaság, területének nagy része füves puszta, északon és nyugaton magas hegyekkel, délen a Góbi-sivataggal. Fővárosa Ulánbátor, ahol az ország népességének egyharmada él. A nagy kietlen vidéknek köszönhetően az ország népsűrűsége mindösszesen 1,8 fő/km².
Ennél kevesebben már csak egy országban élnek.
Nyugat-Szahara, hivatalos nevén Szaharai Arab Demokratikus Köztársaság egy jelenleg nagyrészt marokkói megszállás alatt álló nyugat-afrikai ország, melynek nagy része sivatag. Itt négyzetkilométerenként mindösszesen 1 fő a népsűrűség.
Ha nem országot nézünk, hanem tájegységet, akkor bolygónk legritkábban lakott vidékére Dánia területén bukkanhatunk rá.
A Dániához tartozó Grönland, a Föld legnagyobb szigete – a nagy területe és kis lélekszáma miatt – viszont a legritkábban lakott helye. A népsűrűség itt csak 0,026 fő/km².
Ha a legkisebb lélekszámú fővárost keressük, mely egy nagyobb területű ország székhelye (nem városállam), akkor Közép-Amerikába kell utaznunk.
Belize fővárosa, Belmopan - saját bevallásuk szerint is - a világ legkisebb fővárosa. Mindez lakóinak száma, intézményei és távolságai alapján is elmondható. 12-13 ezer lakója van Belize fővárosának, és a helyiek szerint a kormányzati negyed, a szállodák és a helyi nevezetességek is bejárhatók néhány perc alatt.
Belmopan fiatal főváros, egyik napról a másikra tűnt elő a belizei dzsungelből. 1965-ben kezdték el a trópusi őserdő irtását és Belmopan építését. Az új főváros 1970-ig fokozatosan átvette az összes fontosabb igazgatási funkciót a régi székhelytől, mely a korábbi brit gyarmati erők központja Belize City volt.
A legkisebb független állam a „világon” terület és lakosság szempontjából is a Vatikán. Népessége kb. 900 fő.
326-ban épült itt az első templom, azon a helyen, ahol a hagyomány szerint Szent Pétert eltemették. A Nyugatrómai Birodalom bukása után 476-ban megalakult a Pápai Állam, melynek Róma lett a fővárosa. A 19. század közepén területe még tengertől tengerig ért. Olaszország egységesítéséért küzdő csapatok fokozatosan elfoglalták a pápai területeket, 1870-ben pedig magát Rómát is. 1929-ben egy szerződés alapján ismerte el Olaszország Vatikánt, független, önálló városállamként, melyet a mindenkori pápa mint államfő vezet. A szerződést 1984-ben átdolgozva megújították.
Végül nézzük, hol lelhető fel a Föld legkisebb lélekszámú települése.
Az aprócska település neve Buford, mely az USA-ban található, azon belül is Wyoming államban, melynek egyébként a második legrégibb városa. Lakóinak száma 1 fő volt egészen a közelmúltig.
Bufordot 1866-ban, a nyugati partot a keleti területek vasúthálózatával összekötő transzkontinentális vasút építése idején alapították. Több híresség is megszállt itt, pl. Ulysses S. Grant és Franklin D. Roosevelt elnökök. Fénykorában, mielőtt a vonalat máshová helyezték volna át, kétezer lakosa volt. Mellette halad el az azóta megépített, az országot átszelő 80-as autópálya.
Don Sammos 1980-ban költözött a városba feleségével és fiával. 1992-ben miután szinte mindenki elhagyta a települést, ő megvásárolta. 1995-ben felesége meghalt, fia pedig elköltözött, így egymaga menedzselte sokáig a kisváros szeszesital boltját, fémkereskedését, benzinkútját és hot dog standját. Néhány hónapja azonban úgy döntött, elköltözik, hogy közelebb kerüljön fiához, így meghirdette városát, melyet több mint 200 millió forintért, két vietnámi férfi vett meg.
A Wikipédia gyűjtése szerint Bufordon kívül más hasonlóan kicsi - egyfős - települések is vannak az USA-ban és talán a világon is.
A következő pénteken világunk "közepét" mutatom be, ahol a fizika törvényei is egy kicsit mások, mint máshol.
Források:
http://belize.blog.hu/
wikipedia.hu
|