Az emberiség határai 5/12
2013.02.07. 22:16
A legmagasabban lakott vidékek után, itt az ideje megismerni a Föld legsűrűbb emberek által lakott helyeit.
Bolygónk legnépesebb országa jelenleg Kína 1,4 milliárd* fővel, ám a működő népességszabályozási program eredményeként rövidesen meg kell válnia ettől a rangjától.
Azt eldönteni viszont, hogy melyik a Föld legnépesebb városa, már nem is olyan egyszerű, ugyanis nincs pontos meghatározása a város fogalmának.
*2021 évi adat
A Föld legnépesebb települései:
Országos szinten tehát Kína a legnépesebb, de ez már régóta így van. Az első ismert kínai népszámlálást Kr. u. 2-ben, a Han dinasztia idején rendezték. Ekkor a birodalom népessége hivatalosan 57 671 400 fő volt ez nagyságrendileg megegyezik a korabeli Római Birodalom lakosságával, csakhogy Róma megbukott, a Kínai Birodalom viszont azóta is él és virul. A tényleges szám ennél az 57 milliónál minden bizonnyal magasabb lehetett, mert a népszámlálás a császárkori Kínában elsősorban nem a statisztikai adatgyűjtést szolgálta, hanem az adóalany-összeírást. Így valószínűsíthető, hogy – az adóelkerülés Kínában is ősi hagyományát követve – aki tudott, elrejtőzött az összeírást végző hivatalnokok elől.
A fennmaradt adatok és mai becslések szerint az első cenzust követő nyolcszáz évben a kínai népesség nem változott jelentősen. A 8–11. század között aztán nagyjából 100 millióra nőtt, majd a 16. századig megint stagnált. Az 1500-as években a kínaiak száma újra gyarapodásnak indult, a 17. század elején már 150 millió volt, majd a század végétől a 19–20. század fordulójáig 500 millióra emelkedett. Az első modern népszámlálást 1953-ban, néhány évvel a Kínai Népköztársaság (KNK) kikiáltása után tartották, de az első igazán megbízható, nemzetközi sztenderdek alapján és ENSZ-segítséggel lebonyolított népszámlálás 1982-ben volt.
Azt, hogy világunk népességnövekedése mennyire felgyorsult, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a második legnépesebb ország India, még 1996-ban 600 milliós állam volt, mára viszont 1,37 milliárdra* nőtt lakossága, és valószínűleg a közeljövőben ez az ország lesz a legnépesebb bolygónkon.
Sokan Mexikóvárost tartották az egyik, ha nem a legnépesebb városnak a Földön. Lakosságának száma mára közel 22 millió fő, ám az idő előrehalatával számos ázsiai város meghaladta ezt a számot. A Föld népességének növekedésével arányosan egyre nő ugyanis a megapoliszok száma. Jelenleg 230, kétmillió lakosú nagyváros van a világon. A kutatók többsége a nagyvárosokat, elővárosaikkal együtt vizsgálja, így a legtöbb embernek otthont adó Kína nagyvárosait (Sanghaj, Hongkong) is messze megelőzte a Föld legnépesebb települése, Japán fővárosa, Tokió.
Tokió nem egyetlen városként kormányozzák. Hozzávetőlegesen 12-13 millió ember – az ország lakosságának 10%-a – él Tokióban, míg a Nagy Tokió Agglomerációban több mint 37 millióan** laknak, és ezzel ez a világ legnépesebb urbanizált területe.
A 17. században a város (akkor úgy hívták Edó) nagyon gyors fejlődésnek indult, és hamar a világ egyik legnagyobb településévé vált. Lakossága már a 18. században elérte az 1 milliót. Spontán módon vált Japán fővárosává, még ha a császár Kiotót jelölte is ki a birodalma központjává. 1869-ben Meidzsi császár ideköltözött Kiotóból, ekkor nevezte át a várost Tokióra (a tokió szó jelentése „Keleti Főváros”), ekkor vált véglegesen a birodalom fővárosává ez a település.
*2021 évi adat
**2019 évi adat
A következő pénteken bolygónk legritkábban lakott vidékeit mutatom be.
Források:
http://kommentar.info.hu/
wikipedia.hu
|