Az emberiség határai 3/12
2013.01.24. 20:30
Az előző részekben a Föld legészakibb illetve legdélebbi lakott területei kerültek bemutatásra.
Az ember, életterét nemcsak észak és dél irányába igyekezett kitolni, hanem bizony a domborzati viszonyoknak is próbál megfelelni. Így most bolygónk legmélyebben fekvő lakott területeit mutatom be.
Mi a viszonyítási alap?
A tengerszint feletti magasság alapja általában egy egyezményben rögzített tenger középvízszintje. Nálunk 1875 környékén az alapszintet az Adriai-tenger középszintjéhez igazították. Magyarország területén Nadap községben (Velencei-hegységben) található egy főalappont. 1960-as évekre az Adriai alapszintről a Balti alapszintre kellett áttérni, amely 67,47 cm-rel feljebb van. Jelenleg ezt használjuk, bár 1994-ben egységes magassági rendszert hoztak létre Európában, mely az amszterdami középtengerszint veszi alapul és mintegy 14 cm-rel van mélyebben a balti középtengerszint magasságánál.
Tehát a tengerszint feletti magassághoz mérten határoznak meg egyes földrajzi fogalmakat, például ilyen a Mélyföld, mely a világóceán szintje alatt fekvő, de tenger által el nem borított, általában síksági terület. A világ szárazföldi területének kevesebb, mint 0,1%-a nevezhető mélyföldnek.
A Föld legmélyebben lakott települései:
Talán elsőként a Maldív Köztársaságot érdemes megemlíteni, mely szigetország az Indiai-óceánon, India délnyugati csücskénél helyezkedik el. A szigetek egyik területe sem nagyobb 13 km²-nél. Ez az ország rendelkezik a legalacsonyabban fekvő legmagasabb ponttal a világon, tekintettel arra, hogy a Maldív-szigetek legmagasabb pontja mindössze 2,4m-rel fekszik a tengerszínt felett, így joggal ez bolygónk legmélyebben fekvő országa.
Az alacsony tengerszint feletti magasság miatt a szigetek létét a globális felmelegedés miatti tengerszint-emelkedés fenyegeti.
Viszont Baku a Föld legmélyebben fekvő fővárosa, mely a tengerszint alatt 28 méterrel helyezkedik el. Az azerbajdzsáni főváros, a Kaszpi-tenger nyugati partján található, és több mint 2 000 000 lakosa van.
1846-ban itt fúrták a világ első olajkútját, 1859-ben épült az első olajfinomító, 1863-ban pedig az első petróleumgyártó üzem. A 20. század elején ez a város adta a világ olajtermelésének a felét, de pár évtizede már a kitermelés visszaesett, mivel a parti olajforrások kimerültek. Sajnos negatív rekorddal is büszkélkedhet Azerbajdzsán fővárosa. Ez a város és környéke a Föld egyik legjobban szennyezett területe.
A Föld legmélyebb települését a Közel-Keleten találhatjuk meg a Holt-tenger északi előterében, Jerikó városában mely 250 m-rel a tengerszint alatt helyezkedik el.
A világ egyik legrégebbi városaként is számon tartják, kutatók szerint kb. Kr. e. 8000-ben alapították. Itt haladtak el az ősi kereskedelmi és karavánutak, ami talán annak volt köszönhető, hogy a Holt-tengerből való só és bithumen (szurok) itt cserélt gazdát. A kereskedelemnek köszönhetően az itt élők hamar meggazdagodtak, és hogy megvédjék magukat az irigy szomszédoktól, fallal vették körbe magukat, ezzel Jerikó vált a világ első fallal övezett városává, ahol a fal akár a 6 m magasságot is elérte.
Egyébként ettől a helytől nem messze a Holt-tenger partján található Földünk legmélyebb szárazföldi pontja, ahol a víz tükre kb. 420 m-rel van a tenger szintje alatt.
A jővő pénteken a Föld legmagasabb lakott vidékeit ismerhetik meg.
Források:
http://www.noiportal.hu
wikipedia.hu
|