Az emberiség határai 2/12
Bíró Kálmán 2013.01.17. 21:17
Aki el akar jutni a Föld legdélebbi községébe az jobb ha tudja, hogy nincs is olyan messze, mint az északi társa (persze, ha az egyenlítőtől nézzük a dolgot). Ennek pedig egy oka van: maga az Antarktisz!
Antarktisz a déli szélesség 55. fokától délre fekvő térség neve, a Föld legszélsőségesebb földrésze. A tudományos kutatóállomások (Pl. McMurdo; Vosztok állomás) személyzetét nem számítva lakatlan terület. Ez nem csoda, hiszen az átlaghőmérséklet télen a part mentén -32°C, belső részeken -70°C, nyáron pedig +5°C -35°C. Néhány melegebb nap után a parti és a belső területek közötti nyomáskülönbséget kiegyenlítve hatalmas energiájú (320 km/h-ás) lavinaszelek is előfordulnak erre felé.
A Föld legdélebben lakott települései
Wellington (Új-Zéland) a déli szélesség 41°-án fekszik, és ezzel a Föld legdélebben található fővárosa. A város Wellington első hercegéről, Arthur Wellesleyről kapta a nevét, aki a waterlooi csatában győzelmet aratott Napóleon császár seregei felett. A herceg neve az angliai Somerset megyében található Wellington város nevéből ered.
Egyébként a világ egyik legszelesebb városa is, köszönhetően a Cook-szoros közelségének, valamint a déli 40. szélességen uralkodó szeles zónának.
Utazzunk tovább:
Dél-Amerikába érkezve találhatunk két települést, mely a „világ legdélebbik városa” címért vív folyamatos harcot. Ushuaia (d. sz. 54° 48’) Argentína legdélebbi városa, több mint 56 ezer fős lakossal. 10 km-rel délebbre, valamint 50 km-rel nyugatabbra Chile-ben található viszont Puerto Williams (d. sz. 54° 56’) mely szintén a fenti címre pályázik. Ám mindösszesen alig több mint 2200 lakos él itt. Mindkét település, a wikipédia oldalán egymást is megemlítve bizonygatja magáról, hogy miért pont ő a legdélebbi város. Mindenesetre itt is felmerül a kérdés: 5000 fő alatt nevezhetünk-e egy helyet városnak…
Egy biztos, a legdélebbi állandóan lakott települést mégiscsak Chile tudhatja magáénak, igaz mindösszesen kb. 30-40-en laknak itt.
Puerto Toro
Ezt a kis halászfalut még 1892-ben alapították, és egy időben az aranyláz miatt komolyabb jelentőségre tett szert. Manapság Puerto Toro a királyrák halászata miatt népszerű.
Nevezetességének oka a földrajzi fekvése, mivel ez a legdélebbi lakott település a világon (d. sz. 55°05'), leszámítva a meteorológiai és a kutatóállomásokat. A Déli-sarktól való távolsága 4000 km.
(Puerto Toro télen)
Beszámolók szerint ennél délebbre csak 2 olyan hely van, ahol 1-2 ember él. Hogy miért van ez így? Mert Chile védi területeit. Patagónia déli része el van osztva Chile és Argentína között. S a Chileiek félnek, hogy ha nem költöztetnek minden pontra embereket, akkor az Argentinok esetleg kisajátíthatják e területeket. Szóval a 30 lakosú faluban szinte senki sem dolgozik, mert az állam minden hónapban küld nekik élelmet, tűzifát stb. ingyen, hogy megtartsa ott az embereket. A falunak még saját általános iskolája is van.
(Puerto Toro nyáron)
Következő pénteken a Föld legmélyebben lakott területeit mutatom be!
Források:
http://threebackpacks.wordpress.com
wikipedia.hu
http://www.flickr.com
http://www.thingstolearn.net/
|