Barangolások a község múltjában 9
2012.02.08. 16:16
Művelődési Ház: 50 év rövid története
A falu központjában álló Kultúrház helyén egykor bikaistálló volt. Építését 1960-as évek elején kezdték meg, amiben szorgos segítséget nyújtottak többek között a Petőfi Sándor Általános Iskola akkori diákjai is.1962.06.24-én nyitotta meg a kapuit a lakosság előtt Petőfi Sándor Kultúrotthon néven, a községi tanács (később települési Önkormányzat) fenntartásában. A Művelődési Ház felépítése előtt az evangélikus gyülekezettől a II. világháború után államosított épületben (Petőfi iskola) Borbás László pedagógus szervezte a kulturális rendezvényeket, amatőr színi- valamint a mozielőadásokat. A háború után létrehozták a Népkönyvtárat, melynek első vezetője Kristóf Albert tanító volt. Őt követte Borbás László, majd id. Javornitczky Ervin.
Az intézmény első vezetője Molnár László volt, a könyvtáros Marton Lajosné, a mozi vetítéseket a kezdeti években Ifj. Javornitzcky Ervin (a későbbi iskola igazgató) végezte. Technikai kisegítő Jancsek Katalin volt, nyugdíjazását követően Tóthné Katalin, később Sövényházi Istvánné. 1973-tól Nemes Kálmánné vezette a Kultúrházat, aki 6 éven keresztül szervezett kulturális eseményeket és rendezvényeket.
Az épülte falai között a 70-es, 80-as években számos neves előadó és együttes fellépett, például Koncz Zsuzsa, Kovács Kati, Hofi Géza, Kibédi Ervin, Latky László, Dévényi Tibor, Királyhegyi Pál, Halász Judit, Zsurzs Kati, Ősz Ferenc, Déry János, Koós János, Apostol Együttes, Illés Együttes, Kaláka Együttes, Állami Népi Együttes, az Állami Bábszínház művészei, gyerekelőadásokkal.
A 80-as években nagy változások történtek a Művelődési Ház életében. 1982-ben hosszú idő után megszűnt a mozi. A 80-as évek közepétől több ízben vezető váltásra is sor került, rövid ideig Mészáros Tibor, majd felesége Mészárosné Bársony Ibolya tanárnő, őket követően Jász Attila – szintén az általános iskola tanára – vezették az intézményt. A viszontagságos évek nem tettek jót a Kultúrház működésének, a rendezvények száma fokozatosan lecsökkent. Ráadásul kényszerűségből a nagytermet tornateremként használták, míg az új iskola el nem készült.
A 1990-ben egy rövid ideig Bognár Gézáné próbálja másodállásban újjáéleszteni a kulturális életet. Azonban őt követően a 90-es évek végéig sajnos még formális vezetője sem volt a háznak. De a könyvtár továbbra is üzemelt, a 90-es éve első felében Karácsonyi Zsolt, 1996-tól pedig édesapja Karácsonyi József volt a könyvtáros egészen 2007-ig. Ezt követően a Kultúrház mindenkori vezetője látta el a könyvtárosi teendőket, bár egy rövid ideig ismételten volt külön könyvtáros Nemes Ferenc személyében.
1999-ben Molnár Szilviát bízták meg az intézmény vezetésével, ekkor költözött újra élet az épület falai közé. Tőle 2003-ban Magyar Józsefné vette át a vezetést, aki hosszú ideig nagy odaadással végezte a munkáját 2010-ig. 2010 óta Horváth Péterné (Edit) az intézmény vezetője, a technikai segítője pedig Vargáné Albert Zsuzsa.
A 2000-es években olyan ismert előadók léptek fel mint Csongrádi Kata, Pataki Attila, Vikidál Gyula, Illényi Katica, Márió, Forgács Gábor, Szőke András, Defekt Duó (Markos Zoltán, Rácz Mihály), Tihanyi Tóth Csaba (Barátok köztből).
A Művelődési Ház 2006-ban az Európai Unió támogatásával, kívül és belül felújításra került. (Az épület fűtését korábban több alkalommal korszerűsítették, az 1980-as évek elején a hagyományos kályhákat légbefúvásos rendszerre cserélték, majd ezt később radiátorokkal váltották fel.)
A 2010-től az IKSZT (Integrált Közösségi Szolgáltató Tér) átadását követően a Kultúrház épülete nagyobb rendezvények, kiállítások, bálok, ünnepségek helyszínéül szolgál.
/Ösküi Hírek/
Következő rész: Tasner Antal szülőháza
Képtár
Előző rész: Evangélikus templom
<<Vissza a menübe
|