Innen-onnan
http://bodybuilding.forum.hu 2011.10.27. 12:31

A gyomorgs s a fszeres telek
Az orvostudomny gastro-oesophagealis reflux betegsgnek (GOR) hvja azt a jelensget, amikor az tel s a gyomorsavak vissza tudnak jutni a gyomorbl a nyelcsbe. Ez a jelensg g rzssel jr, ami nha akr a torokig is felvndorolhat.
Az ilyen betegek krben vgzett felmrsek szerint fszeres telek elfogyasztsa utn kifejezetten romlanak a tnetek. Ellentmondsos, hogy valban a fszerek tehetnek-e az llapotromlsrl, hiszen sokan vannak, akik a legcspsebb teleket is meg tudjk enni, ugyanakkor enyhbb fogsok is panaszt okoznak.
A kutatk sszegyjtttk azokat az teleket, amelyek leggyakrabban panaszt okoznak, ezek az alkohol, citrusflk, sznsavas dtitalok, kv, koffein, csokold, paradicsoml, zsros telek, mentol, s a fszerek. Azonban egyik tel sem emelhet ki: van, hogy ugyanaz az tel bizonyos tkezseknl panaszt okoz, msoknl pedig nem.
Elmletileg azok az telek vezetnek refluxhoz, amelyek a gyomor fels zrizmt ellaztjk, ilyenek az alkohol, a koffein, a menta. Azok a vizsglatok azonban, amelyek a provokl telek szerept prbltk tudomnyosan igazolni, kevs egyrtelm kvetkeztetsre jutottak.
A fszeres telek szerepe pldul kifejezetten krdses. Igaz, hogy cspnek, de nem okoznak refluxot – csupn irritljk a gyomrot.
A jzan sz persze azt diktlja, hogy ha egy tel panaszokat okoz, akkor azt kerljk el. Szakrtk szerint azonban a npszer tvhitek gyakran tvtra vezetik az embert, ezrt rdemes tbb hten t telnaplt vezetni, hogy kiszrhessk azokat az teleket, amelyek valban panaszt okoznak. Le kell rni, hogy a tnetek megjelense eltt pontosan mit s mennyit ettnk, illetve mik azok az telek, amelyek nem okoznak panaszt. Flslegesen ne zrjunk ki egyetlen telt sem.
Msik lehetsg, hogy korltozzuk, mennyit esznk az telekbl. Ha sokat esznk ugyanis, akkor megn a gyomorzr izmot terhel nyoms, ilyenkor nagyobb valsznsggel jelentkeznek tnetek. Mg nagyobb a baj, ha az elfogyasztott tel bfgsre ksztet, ez ugyanis a zrizom nylsval jr. A tvoz leveg nha savas gyomortartalmat is hoz magval, ez pedig panaszokat okoz. A sznsavas italok klnsen rosszak ilyen szempontbl.
A zsros telek is nvelik a GOR kockzatt. Ilyenkor lassul a gyomorrls, mert tovbb tart megemszteni az teleket. Minl tovbb van tele a gyomor, annl valsznbb, hogy panaszok jelentkeznek. Kerljk ht az olajban slt, s a vajas teleket.
Sokak szmra enyhlst jelent, ha napjban tbb alkalommal esznek kis mennyisget. A korn elfogyasztott vacsora is a panaszok enyhlst okozhatja. A betegek 50 %-a szmol be jszakai tnetekrl, ami klnsen kellemetlen, mert fekv helyzetben a gravitci nem akadlyozza a savas gyomortartalom visszafolyst. Prbljunk olyan helyzetben aludni, hogy a vllunk magasabban van, mint a hasunk. Napkzben a megelzs egyik legjobb mdja, hogy nem feksznk le. A lakmrozsok utn sokat segt egy sta, de csak vigyzva: az aktv testmozgs is serkentheti a tnetek megjelenst.
A nyl lefel mozgatja az telt a nyelcsben, s gy enyhtheti a panaszokat. A nyltermels elsegtsre vlaszthatunk rggumit, ami tkezs utn enyhti a tneteket. Kerljk azonban a mentolos termkeket, ezek a gyomorszj ellazulst okozhatjk.
A GOR megelzsnek egyik leghatkonyabb, de legnehezebb mdja, hogy leszokunk a dohnyzsrl s megszabadulunk flsleges kilinktl. A dohnyzs nveli a betegsg kockzatt, s minl rgebb ta dohnyzunk, annl nagyobb a panaszok megjelensnek valsznsge. Hasonl hats az elhzs is, gy a kis adagok fogyasztsval s az tkezs utni stval nem csupn a panaszokat vdhetjk ki, de a tlsly ellen is harcolunk.
Forrs:WebMD
|