Innen-onnan
http://bodybuilding.forum.hu 2011.09.13. 14:14

A testsly s a termkenysg kapcsolata mr rgta kzismert.
A tl sovny nknek gondjai akadhatnak a teherbeesssel. Egerek agyban rtalltak arra a fkapcsolra, amely mindkettt szablyozza. A Salk Biolgiai Kutatintzet munkatrsai szerint lehet, hogy az embernl is ugyangy mkdik.
A Nature Medicine online vltozatban augusztus 31-n megjelent cikk szerint a fkapcsolt ltrehoz gnvarici (TORC1) hozzjrulhat az elhzshoz s a meddsghez, s lehet, hogy j gygyszerrel kezelni is lehet.
"Ez a gn dnt szereppet jtszik a testzsr s az agy kztti jelek virgszirom-szer hlzatban.” – mondta Marc Montimny, a Clayton Alaptvnyi Peptidlaboratrium munkatrsa, a tanulmny vezetje. "Valsznleg kulcsszerepe van abban, hogy mennyit esznk, s kpesek vagyunk-e utdokat nemzeni.” Legalbb olyan fontos, mint a leptin, amely egy jl ismert tvgyszablyoz, mert ez hozza mkdsbe a TORC1-et, mely cserbe egy sor olyan gnt aktivl, melyek a tpllkozst s a termkenysget szablyozzk.
Judith Altarejos szerz prblta megrteni az emberi energiaegyenslyt, s mi mkdik rosszul az elhzs, cukorbetegsg s ms anyagcsere betegsgek esetn. Megvizsglta azokat az zeneteket, amelyek a testzsrbl rkeznek az agy fel arrl, hogy mennyire jl tpllt a szervezet. Elsdlegesen a leptin nev hormon ltja el ezt a feladatot, mely a vrram tjn kerl be a hipotalamuszba, hogy az agyat tjkoztassa a test tpanyag-elltsrl.
"A leptin mondja meg az agynak, hogy jllaktunk, nem szksges tbbet ennnk az adott pillanatban.” – magyarzza Montminy. Ez a hormon az utdnemzsben is szerepet jtszik, br azt mg pontosan senki sem rti, hogy milyet. (A nagyon sovny nk gyakran nem is menstrulnak.)
"Az tvgy szablyozsa s a szaporods egytt evolcis elnyt jelentenek. Ha nincs lelem, az agy arra a kvetkeztetsre jut, hogy nem szabad szaporodni, mert testzsr nlkl a kisbaba mhen belli fejldse zavart szenvedhet. lelem nlkl nem lehet fedezni a test energiaszksglett, gy az utdok szmra sem jut majd tpllk. A leptin igen jl kpes tjkoztatni az agyat arrl, hogy mennyit ettnk. Az esetek 99,9 %-ban megfelelen egyenslyozza a tpllkbevitelt s az energiafelhasznlst.” – mondta. „Az a baj, hogy egyik gp sem nyjt folyamatosan 100 %-os teljestmnyt, egy aprcska zavar is mr tlslyhoz vezethet.”
Az elhzs akkor kvetkezik be, mikor az agy nem „hallja meg” a leptin zeneteit. Montminy kutatsnak egyik clja, hogy biztostsa az agy megfelel „hallst”. Ehhez azonban elszr is meg kell rteni a jllakottsg rzst kialakt sszes jelet. Sok ves kutats sorn felfedeztek egy egsz gncsaldot, melyek energiakapcsolknt mkdtetnek ms gneket. Az egyik ilyen a TORC2 gyorst kapcsolknt zemel, mely beindtja a mj glkztermelst, amikor a vrcukorszint leesik, ltalban alvs kzben. Nappal az inzulin normlis esetben kikapcsolja a TORC2-t, hogy a vrcukor szintje ne emelkedjen meg tlsgosan. Ha ennek sorn problmk merlnek fel, az cukorbetegsghez vezethet.
Ebben a tanulmnyban Altarejos megvizsglta a TORC1 mkdst, melyrl tudta, hogy az agyban termeldik, a TORC2-tl s a TORC3-tl eltren, de nem ismerte a funkcijukat. Ehhez olyan egereket hasznlt, melyekbl hinyzott a TORC1 gn egyik vagy msik vltozata.
A TORC1 nlkl szletett egerek szletskor normlisnak nztek ki, de nyolchetes koruk tjn elkezdtek hzni, s tartsan elhzottak maradtak felntt korukban is, radsul inzulin-rezisztensek is lettek. „A hormonjaik s vrcukor szintjk ugyangy rendellenes volt, ahogy az embereknl.” – mondta Montminy.
Nagy meglepetskre azt is tapasztaltk, hogy mind a hm, mind a nstny egerek meddk lettek. A nstnyek ivarszervei anatmiailag mkdskptelenn vltak. „Nem a meddsget vizsgltuk, de sszeraktuk a kt dolgot. Tudtuk, hogy a leptin a kritikus a testsly szablyozsban, de fontos a szaporods sorn is.”
Altarejos felfedezte, hogy a TORC1, amely az idegsejtekben tallhat, s vlaszol a leptin jelzseire, mely ugyanazon sejteknek a klsejhez kapcsoldik. Ezutn a TORC1 bekapcsol egy sor gnt, melyek kzl kett jl ismert. Egyikk a CART, mely elnyomja az hsgrzetet. A msik a KISS1 a szaporodshoz szksges, ha ez mutldik, az meddsghez vezet.
Azt is felfedeztk, hogy ha az egr csak egy TORC1 gnt rkl (a normlis kett helyett, mindkt szltl egyet), a termkenysg megmarad, de az egerek elhznak. „Ez arra utal, hogy mr az is problmt okoz a leptin mkdsben. Lehetsges, hogy a TORC1 mutcija a felels a testlynvekeds rkldsnek kockzatrt az embereknl is.” – mondta Montminy. A mutns s elgtelenl mkd TORC gnek helyrelltsa lehetsges lehet gygyszeres kezelssel. A TORC1-et a kinzok szablyozzk, melyek nagyon j clpontjai a gygyszereknek.
Forrs: Informed
|