NASA: „Ha ez ltezhet, akkor mi minden van, amit nem lttunk?”
2010.12.03. 08:43

Arznbl tpllkoz baktriumot azonostottak a kaliforniai Mono ss t ledkes rtegben amerikai kutatk, akik szerint a baktrium a foszfor helyett pti be tbbek kztt fehrjesejtjeibe, valamint rktanyagba a mrgez nehzfmet.
A Science cm tudomnyos folyiratban kzlt tanulmny szerint els alkalommal nyert bizonyossgot, hogy minden ismert fldi let egyik alapvet ptkvt egy msik elem helyettestheti. „Ez a kutats arra emlkeztet minket, hogy az let, ahogy mi ismerjk, sokkal rugalmasabb lehet annl, mint amit felttelezni vagy elkpzelni tudunk” – mondta Felisa Wolfe-Simon, az amerikai rkutatsi hivatal, a NASA asztrobiolgiai intzetnek munkatrsa az Arizonai llami Egyetemen. „Ha a Fldn ilyen vratlan dolog ltezhet, akkor mi minden lehet, amit mg nem lttunk?” – vetette fel.
A foszfor a sznnel, a hidrognnel, a nitrognnel, a knnel, valamint az oxignnel egytt ahhoz a hat elemhez tartozik, amely – eddig ismert formjban – alapvet az lethez. A Wolfe-Simon ltal vezetett kutatk azt akartk feltrni, hogy az let vajon ms anyagokkal is mkdhet-e. A tudsok vizsglataik sorn az arznre sszpontostottak, mert az kmiailag nagyon hasonlt a foszforra.

ppen ez a hasonlsg az oka annak is, hogy az arzn a legtbb letforma szmra rendkvl mrgez: az anyagcsererendszer nem tudja megklnbzteti a kt elemet biolgiailag aktv formjban. Ha a foszfor helyre arzn kerl, lellnak a kzponti biokmiai folyamatok.
A kutatk laboratriumi krlmnyek kztt tenysztettek a Mono-t ledkbl szrmaz magas arzntartalm baktriumot. A ksrlet sorn a fejldsi szakaszban fokozatosan nveltk az arznkoncentrcit, foszforhoz viszont nem juttattk a tptalajt.
A vgn olyan baktriumfle maradt, amely ilyen krlmnyek kztt is letben maradt, st nvekedni tudott. A tudsok GFAJ-1 nven azonostottk. Az asztrobiolgiai intzet csapata azt is bizonytani tudta, hogy a baktrium anyagcserje sorn valban felhasznlja az arznt, s ezzel helyettesti a hinyz foszfort.
(MTI)
Forrs: http://www.mno.hu
|