2010 Választások előtt: Mandátumbecslés
2010.03.28. 11:14
Becslésem: Nem valószínű Fidesz-KDNP kétharmad, ellenben legalább 4 párti parlamentre számíthatunk. Lásd: Mandátumok betöltésének forgatókönyve, pontról pontra.
Alig több mint 10 nap múlva itt az első forduló, a várható részvételi hajlandóságot 55-57 % körülire saccolom (ez jót tesz a kis pártoknak).
Az első fordulóban a 176 egyéni körzetben akár 120 mandátum sorsa is eldőlhet, aminek a túlnyomó többségét a Fidesz-KDNP nyerheti el, de figyelve a nyilatkozatokat, eseményeket a médiában, elképzelhető, hogy elvétve néhány helyen a Jobbik (Észak- Kelet Magyarország), de akár az MSZP is (Budapest) szerezhet egyéni képviselői helyet.
Várhatóan a területi listára leadott szavazatok is mindenhol el fognak dőlni az első fordulóban, és arra is számítani lehet, hogy a legtöbb szavazatott itt is a Fidesz-KDNP fogja kapni, lesznek olyan megyék ahova a második helyre a Jobbik kerül majd, míg máshol pedig az MSZP.
A területi listán kiosztható mandátumok közül (max. 152) várhatóan az eddigi gyakorlatnak megfelelően jó néhány kiosztatlan marad az első fordulóban (számoljunk most 30-al), így a ki nem osztott helyek átkerülnek majd az országos listára, így növelve az ott kiosztható mandátumok számát. (min. 58).
Tehát ezek alapján elmondható, hogy kb. 120 egyéni hely illetve 122 területi listás hely az első fordulóban akár el is dőlhet, a fennmaradó (56+30+58=) 144 mandátum a második fordulót követően kerül majd betöltésre.
Ezek alapján az első fordulót követően várhatóan kiosztásra kerülő mandátumok eloszlása véleményem szerint a következőképpen alakulhat majd:
A kis pártok kampányait kiemelten figyeltem, ezek alapján úgy látom, hogy az LMP-nek nagyobb esélye van bejutni a parlamentbe, mint az MDF-nek, de egy biztos, egyik párt sem számíthat egyéniben győzelemre, még a második fordulóban sem. Nekik a területi és az országos listán teremhet némi babér, de ehhez az szükséges, hogy átlépjék a bűvös 5%-os határt (55% körüli részvétel esetén 200-250 ezer szavazat).
A fenti táblázatból látszik, hogy az első fordulóban várhatóan még semmi nem fog eldőlni, bár ez csak matematikailag lesz igaz. (Csak emlékeztetőül: a parlamenti többséghez 50%+1 fő szükségeltetik, ami jelenleg 194 mandátumot jelent. A kétharmadhoz pedig 258 fő többség kell.)
Ahol lesz második forduló (nem kapta meg az egyéni jelölt a szavazatok több mint 50%-át, és/vagy nem volt 50%-os a részvétel), ott többnyire az egyéni jelöltekről fognak majd szavazni az ott élők.
A részeredmény tudatában a pártok még intenzívebben fognak kampányolni, mely hatására a fennmaradó 144 mandátum eloszlását most igen nehéz lenne megmondani, de azért kísérletet teszek erre is.
Valószínűsítem, hogy a szélsőjobb és a radikalizmus veszélyével szembesülő nagy pártok erőssebben rágyúrnak a kampányukra, lesz is majd országjárás, tán még vita is a tévében. Ha az első forduló utáni vereség és ezzel a pánik hangulat nem uralkodik el a szocialista pártban, akkor az sem elképzelhetetlen, hogy sikerül nekik a szavazóiak aktivizálni, ellentétben az eddigi gyakorlattal (a győzteshez húzás), az MSZP képes lesz kissé erősödni a második fordulóban, míg a Jobbiknál inkább a gyengülés várható.
Fontos megemlíteni, hogy szerintem lesznek olyan körzetek, ahol egyéb pártok (Somogyért Egyesület, Civil Mozgalom) a második fordulóban képesek lesznek egyéni képviselőt függetlenként bejuttatni. Gondolok én arra, hogy ha úgy alakul az első forduló (pl. Jobbik – Fidesz-KDNP – Összefogás Párt/ vagy mondjuk Fidesz-KDNP – MSZP – Somogyért Egyesület), hogy akár a nagy párt megegyezhet a számára „semleges” veszélyt nem jelentő párttal, hogy a javára visszalép.
A fentieket összegezve a várható parlamenti patkó a fenti becsléseim alapján a következőképpen nézhet ki:
Korábbi cikkeim:
Parlamenti választások 2010: ki mit tud? - 2. rész
(folyt. köv.)
|