2010 Választások: forgatókönyvek - elemzés
2010.03.07. 13:15
A legrosszabb és a legjobb várható eredmények…
Április elseje környékén (ahogy már korábban említettem) elkészítem majd a végleges mandátumbecslést, ahol összevetem a különböző intézetek jóslatait, és figyelembe veszem a pártok által keltett, gerjesztett szításokat, az addigi kampányuk stratégiáit.
Most viszont megosztanám azon elképzelésemet, hogy nagyjából szerintem mi várható majd a választásokon bármelyik pártra nézve is, a legjobb és a legrosszabb eredményt vizsgáltam.
Kezdeném is azokkal a pártokkal, melyek biztosra vehetők, hogy pártként semmi esélyük a parlamentbe jutáshoz.
A 2010-es Parlamenti Választásokon 45 párt jelentette be az indulását, ebből 44 pártot nyilvántartásba vettek. Ezeknek a pártoknak a túlnyomó többségének a legrosszabb eredménye az lenne, ha egyetlen egy jelöltet sem tudnának állítani (kopogtatók összegyűjtése), a legjobb eredmény pedig az lenne a többségüknek, ha egy-két jelöltjük az első fordulóban versenybe tudna szállni a nagy pártok jelöltjeivel, vagy netán a parlamentbe is be tudnának jutni.
Erre pedig van lehetőség, gondoljunk csak bele, hogy négy évvel ezelőtt a Somogyért Egyesület, Dr. Gyenesei István Lászlót független képviselőként parlamentbe is tudták juttatni, most pedig már három jelöltjük biztos induló. Nagy esélyt adnék még például az Összefogás Párt eddigi egyetlen jelöltjének, Szepesi Zsolt Lászlónak is, aki Monok polgármestereként többször is szerepelt a médiában, különböző kezdeményezései miatt (segélyért munkát, szociális kártya).
Mennék tovább, növekvő sorrendbe. Ezt követően jönnének azok a pártok, akiket a politikából jól ismerhetünk.
Furcsa mód azt mondanám, hogy az SZDSZ-nek az lenne a legrosszabb, ha a választópolgárok emlékeznének a pártra, és az a legjobb, ha észrevétlenül valahogy bekerülhetnének a parlamentbe. Nyilván egyéni jelöltként esélytelenek, de talán az MDF-el közösen bizakodhatnak a párt vezetői.
LMP: A lehet más a politika, mint új pártnak azt kell, hogy mondjam, hogy a legrosszabb eredménye (a parlamentbe nem jutás) is olyan teljesítmény lenne, amit a legtöbb kis párt irigyelhetne, hiszen ezen „alakulat” alig egy éve létezik, és már az EP választáson is bőven 2% fölé tudott menni. Amennyiben sikerül szinte mindegyik egyéni körzetben jelöltet állítaniuk, nagy eséllyel pályázhatnak a parlamentbe jutásra, tehát az 5% feletti eredményre, amit hatalmas sikerként könyvelhetnének el.
Ahogy azt sokan tudják, az MDF számára a parlamentből való kiesés katasztrofális lenne, nyilván ha ez bekövetkezne (úgy, mint az SZDSZ és korábban kiesett pártok esetében), a párt teljesen eltűnne a politikai süllyesztőben. Ellenben, akár az sem kizárt (bár erre nagyobb volt az esély, amikor még nem szövetkeztek a szabad demokratákkal), hogy a párt akár 8%-ot is elérje. Mire alapozom ezt a feltevést?
A közvélemény-kutatások átlagban 32%-ban mérik azon szavazókat, akik várhatóan elmennek szavazni, de nem tudja, vagy épp nem árulja el azt, hogy kire fogja leadni a voksát. Valószínűsíthetően, akik így vélekedtek azok nem, vagy inkább kis mértékben fognak szavazni a jelenlegi legnagyobb ellenzéki pártra a Fidesz-KDNP szövetségre, így ezt figyelembe véve próbáltam kikövetkeztetni, hogy miként oszlana meg a jelenlegi esélyesek között a 32%.
A Jobbik, mint a táblázatból kitűnik, szerintem még növelni fogja a táborát. Ami a szimpatizánsainak jó hír, hogy a legjobb esetben akár az is elképzelhető, hogy a mandátumok 28%-át (ez esetben csak a Fidesz-KDNP, MSZP és a Jobbik jutna a parlamentbe), az-az 108 mandátumot is szerezhet, ezzel pedig a parlament második legerősebb párja lehetne. (Persze, hangsúlyozom, hogy ez az általam kalkulált maximálisan elérhető mandátumszáma a pártnak, abban az esetben, ha a Fidesz a vártnál rosszabb eredményt érne el.) A párt általam számított legrosszabb esetben is minimum 50 mandátumra számíthat, ami szintén egy „új” politikai erőtől egyáltalán nem rossz eredmény.
Most pedig jöjjenek a nagyok:
Az MSZP eredménye nagyban függ attól, hogy a fent említett táblázatnak megfelelően a "rejtőzködő szocialista szavazók" el mennek-e szavazni. A legrosszabb esetben is biztos, hogy a párt legalább 55 mandátumot fog szerezni, de a legjobb esetben is maximum 100 mandátum megszerzésére képes. A mai helyzetet figyelembe véve, egyeseknek lehet, hogy meglepően magasnak tűnik az utóbbi szám, de a szocialisták mindig is jól tudtak kampányolni, és ez nagyban segítheti is őket.
Végezetül a Fidesz-KDNP szövetség esélyéről: legrosszabb esetben is biztosnak tűnik a mandátumok 51%-a (197 hely). Amennyiben csak három párt a Fidesz-KDNP, az MSZP és a Jobbik kerül be a parlamentbe, jelenlegi legnagyobb ellenzéki pártnak akár simán meg is lehet a kétharmados többsége, számításom szerint ugyanis akár 280 mandátumot is szerezhet a párt.
A fentiekre még április elején egy teles mandátum-becsléssel visszatérek, hiszen amíg a kopogtató cédulák gyűjtése nem zárult le, illetve amig az igazi kampány végső fázisába nem érünk, addig csak ezeket a nagyvonalakban felvázolt tól - ig határokat tudom csak megrajzolni, úgy ahogy azt én látom
Ehhez kapcsolódó cikkek:
Melyik párthoz áll a leközelebb: 48 tesztkérdésből kiderülhet.
|