Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Idjrs!
Felhkp
 
Linkek
 
Brav!
Induls: 2005-04-09
 
Vlasztsok
 
Impresszum

Szerkeszt:

Br Klmn

E-mail cm: kalman25@freemail.hu


 
rdekessgek a vilghlrl
rdekessgek a vilghlrl : A Fld trtnete

A Fld trtnete

  2012.03.08. 17:03

A Fld rja s a  Fld Napja alkalmbl a kvetkez hetekben bemutatsra kerl, hogyan is szletett a bolygnk, milyen sokfle llnynek adott otthont s lett vgs nyughelye.

A Fldtrtnet (4,567 millird v)


 


 

Fld trtnete hozzvetlegesen 4 567 000 000 vre nylik vissza, a protoplanetris kdbl kialakul Fldtl napjainkig. (A protoplanetris kd a szlet csillagok krli por- s gzfelh, amibl a bolygk alakulnak ki.)

Hogy el tudjunk igazodni az idskln, egy 24 rs rt fogunk hasznlni, amit beosztunk a Fld letkorra, kezdve 4,567 millird vvel ezelttl egszen napjainkig. Minden msodperce ennek az rnak 

kb. 53 000 vet jelent. A "Nagy Bumm" s az univerzum keletkezse kb. 13,7 millird vvel ezelttre tehet, ez egyenrtk majdnem 3 nappal – teht kt teljes nappal azeltt trtnt, hogy a mi beosztott rnk elkezdett ketyegni.

Naprendszer mintegy 4,6 millird ve alakult ki. A ma legelfogadottabbnak tekintett keletkezsi modell szerint Napunk szletsi helye egy molekulafelh volt, egy gzzal s kozmikus porral teli, instabil trsg, amelyben valamilyen okbl – a legvalsznbb forgatknyv szerint egy kzeli szupernva robbansnak hatsra – felborult az egyensly. gy a Naprendszer mret anyagcsom a sajt tmegtl sszeomlott, s az anyag elkezdett sszehzdni egsz addig, mg ltre nem jtt belle a proto-Nap. A csillagkezdemny anyaga mg tovbb srsdtt, s nhny milli v alatt beindult a belsejben a magfzi, megszletett a Nap.

 

 

 

 

 

 

 

 

A Fld szletst is ez idre teszik. Kb. 4,6 millird vesek a Hold legidsebb kzetei s a legidsebb, a Fldre hullott meteoritok. A legidsebb fldi kzetek kora krlbell 4 millird v.

A Fld keletkezse utn anyagai srsgknek megfelelen gmbhjakba rendezdtek. A Fld magjban fltehetleg a viszonylag sr vas nikkel halmozdott fel, kvl pedig a rendkvl ritka, gzokbl ll lgkrt talljuk.

A Fld trtnetnek tagolsa


Fld trtnett ktfle rtelmezs szerint oszthatjuk fel. Geokronolgiai rtelemben a fldi esemnyek ideje szerint, kronosztratigrfiai rtelemben pedig az id manifesztldst tkrz kzetrtegek szerint tagolhatjuk.

A fldtrtnetet geokronolgiailag a nagyobb egysgtl a kisebb fel haladva: eonokraidkreidszakokrakorokrakorszakokra osztjuk fel.

 

 

 

 

 

Hadaikum


hadaikum a fldtrtnet sorrendben legels eonja. A klnbz forrsok eltren hatrozzk meg hosszt, de hozzvetleg a 4,6 millird vvel ezelttl a 3,8 millird vvel ezelttig terjed idszakot rtik alatta. A hadaikumot hivatalosan a Nemzetkzi Rtegtani Bizottsg nem ismeri el, mivel kortrtneti meghatrozsa nlklzi a rtegtani mdszereket.

4567 Ma (A mega-annum mrtkegysg, egymilli vet (106) jell.): A fiatal Nap krli trmelkkorong, azaz a protoplanetris kd anyagnak tmrdsvel ltrejttek az els bolygkezdemnyek. A viszonylag lass sszells lehetv tette a szilrd felszn kialakulst. A fiatal Fld plyja ekkor mg kzel sem volt mentes a trmelktl, mindazonltal a Naprendszer lakhat vezetben stabilizldott.  A kezdeti lgkr nagyrszt hidrognbl hliumbl llhatott, ami azonban az alacsony szksi sebessg s a napszl erzis hatsa miatt nem rhetett el nagy srsget. Fordulpont volt a lgkr gyarapodsa szempontjbl, amikor a planta nagyjbl elrte mai tmegnek 40%-t, ami mr elegend visszatart ervel brt a nehezebb gzok, kztk a vzgz szmra. A Naprendszeren belli kedvez elhelyezkedsnek s a zmmel szn-dioxidot s metnt tartalmaz slgkrnek (veghzhats) ksznheten vlheten megfelel nyoms- s hmrskleti viszonyok uralkodtak ahhoz, hogy a folykony vz megjelenjk a felsznen. Felttelezhet, hogy a Fld mai plyjn legalbb kt bolygkezdemny jtt ltre, s hogy a kisebb gitest (Theia) a nagyobb trjai ksrjeknt viselkedett.

4533 Ma: a Fld nvekv gravitcis ereje nagyban felgyorstotta a bolygplya megtisztulst, srsdtek a vonzskrzet aszteroidinak becsapdsai, az tkzsek ereje felszaggatta a krget s iszonyatos mennyisg ht szabadtott fel. A meteorzpor nyomn a felszni hmrsklet mintegy 1000-1500 kelvinre emelkedett, illetve ltrejtt egy hozzvetleg 200 kilomteres mlysg magmatenger (kreg nlkli idszak), amivel prhuzamosan a lgkr tekintlyes rsze elszivrgott. A kreg megolvadsa miatt a korai idkbl egyltaln nem maradtak emlkek. A Nagy Frccs-elmlet szerint a ksr objektum ekkorra elrhette a Mars tmegt, amelynek plyja ennek kvetkezben instabill vlt, majd az rvid idn bell sszetkztt a Flddel. Az alacsony becsapdsi szg s a viszonylag alacsony sebessg miatt a felszabadul energia nem volt elegend, hogy a Fldet sztvesse, ellenben tekintlyes mennyisg anyag szrdott ki a vilgrbe, amely ksbb a Holdd llt ssze. Vlheten ebbl az esemnybl kvetkezik tbbek kzt a mai lgkr alacsony nemesgz-tartalma is. Megjegyzend ugyanakkor, hogy a magmatenger ltezsre - amely kr ezen elmlet pt - nincs egyrtelm bizonytk. Ms elmletek szerint a Hold egy mshol ltrejtt, majd befogott gitest, ami eltr kmiai sszettelre adhatna megnyugtatbb magyarzatot. Akrhogy trtnt is, a Hold trtnett ettl kezdve szmtjk.

4450 Ma: A becsapdsok ritkulsa, illetve a lass lehls mind a Fldn, mind a Holdon magval hozta a szilrd kreg kialakulst erre az idre. Bolygnk lgkrben, a felhvezetben megindult a vzgz ismtelt kicsapdsa, azonban a csapadk a felsznen mg magas hmrsklet (krlbell 300 C) miatt azonnal elprolgott: kezdett vette az „vezredes eszsek” ideje. A hmrsklet tovbbi sllyedsvel megindult az cenok felgylemlse.

4404 Ma: A legidsebb eddig tallt fldi kzet (lelhelye: Jack Hills, Nyugat-Ausztrlia, fajtja: cirknium-oxid) keletkezsi ideje. Ez egyrtelm bizonytkul szolgl a szilrd felszn s a folykony vz jelenltre. A lgkrt a vulkni aktivits nyomn felszabadult gzok ismt felduzzasztottk, az ezzel egy idben a Fldre rkez vzjg alap stksk a vzkszletet gyaraptottk. Egyes felttelezsek szerint ezek aminosavak formjban a vz mellett az let csrit is magukban hordoztk.

Archaikum


Az archaikum (vagy sid) 4000 milli vvel ezeltt kezddtt s 2500 milli vvel ezeltt rt vget. Tbb kisebb idre oszlik: az eoarchaikum idejn (Neve a grg eos (hajnal) s archaios (kezdeti) szavakbl szrmazik) alakult ki az els szuperkontinens, a Vaalbara, azonban ezen kzeteknek csak 7%-a tallhat meg a Fld mai kzetlemezein.

Az ezt kvet paleoarchaikum (Neve a grg paleos (si) s archaios (kezdeti) szavakbl szrmazik.) idejbl szrmazik a legsibb ismert letforma. A tbb 3,46 millird ves, j llapotban fennmaradt fosszilizldott baktriumokat Nyugat-Ausztrliban fedeztk fel.

Az els szuperkontinens, a Vaalbara krlbell 2,8 millird vvel ezelttig daraboldott fel.

Az archaikum vgn jelentek meg azok az oxignt termel llnyek, melyek szmra az oxign nem volt tbb toxikus anyagcsere-mellktermk, a korbban ltez szervezeteknek ugyanis nem volt szksgk oxignes krnyezetre anyagcserjk s szaporodsuk sorn (azaz anaerob krlmnyeket kedveltek). A Kenorland nev szuperkontinens ebben az idben, krlbell 2,7 millird ve alakult ki.

Proterozoikum                     Krnyezeti jellemzk: O2 1% - a mai szint 5 %-a


A proterozoikum vagy fldtrtneti elid a komplex let virgzsa eltti nagy peridus. Mintegy 2500 milli vvel ezeltt kezddtt s 542 ± 1 milli vvel ezeltt zrult. A megnevezs jelentse: llati letet megelz kor, ma mr tudjuk, hogy valjban mr az archaikum kzepe tjn, 3 millird vvel ezeltt is ltezett let, feltehetleg az llati let is ezekben az idkben, mintegy 1000 milli vvel ezeltt kezddtt.

Az elid elejn kb. 2,4 millrd vvel ezeltt trtnt drasztikus krnyezeti vltozs volt, melynek 

sorn jelentsen megntt a Fld lgkrnek molekulris oxigntartalma, ugyanis ekkor fejldtt ki a baktriumok (Cyanobacteria lenti kpen) azon trzse, amely mr kpes volt a fotoszintzis biokmiai folyamatt felhasznlni az energia s az oxign termelsre.

Mieltt az llnyek megkezdtk a fldi oxign termelst, csaknem minden fldi letforma anaerob volt, azaz anyagcserjk a sejtlgzs egy olyan formjtl fggtt, amelyhez nem volt szksg oxignre. Az anaerob baktriumok szmra a nagy mennyisgben megjelen szabad oxign mrgez volt, gy az letformk j rsze elpusztult. Csak azok az llnyek maradtak, amelyek ellenllak voltak az oxidcira s az oxign mrgez hatsaira, vagy letciklusokat oxigntl elzrt lhelyeken tltttk. Ezt a kihalsi hullmot nevezik oxignkatasztrfnak, mely minden idk egyik legnagyobb kihalsi hullma lehetett.

Ebbl az idbl szrmaznak els ris baktriumok vagy egysejt algk s ekkor jelentek meg az eukaritk (a valdi sejtmaggal rendelkez llnyek).

 

 

Az elid kzepn 1 millird vvel ezeltt jtt ltre a Rodinia szuperkontinens s indult tjra a nagyobb genetikai vltozatossg kialakulst biztost szexulis reprodukci. A korszak vgt a kontinenslemezek komplex mozgsa jellemezte. A Rodinia szuperkontinens, amely magba foglalhatta a szrazfldek tlnyom rszt, 800 milli vvel ezeltt tbb darabra trt szt. A kontinensek vndorlsa miatt bekvetkezett ghajlati vltozsok is lehetnek a Fld trtnetnek ismert kt legnagyobb eljegesedsi hullma mgtt, amelyek ebben az idben trtntek (Kriogn idszak (a grg krosz, „hideg” s geneszisz, „szlets” szavakbl szrmaznak)). A kriogn idejn kt olyan peridus is lehetett, amikor a hgoly-Fld elmlet szerint a bolyg egszt jgpncl borthatta.

Az elid vgn az ediakara idszakbl ismertek az els tbbsejt fosszlik, kztk a legsibb ismert llatok. Fldtrtnetileg a legidsebb ediakara faunk j-Fundlandrl s Anglibl ismertek (575-560 milli vesek). Az ediakara fauna korbban soha nem ltott vltozatossgot mutat a sekly tengerek fenekn (bentosz) ltez lvilg tekintetben. A lenyomatok rendszertani hovatartozsa mig vitatott, szmos nzet szletett e tren: egyesek risi egysejteknek, msok fotoszintetizl sejtszervezdseknek, zuzmknak, gombaszer lnyeknek gondoljk ket. 

 

A kvetkez rszbenfanerozoikum eon kerl bemutatsra, melyben mr a nagyobb termet llnyek is megjelentek.

Forrs: Wikipdia

 
Pontos id
 
Figyelem!



 

 
Naptr
2025. December
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
NetMozi! (Filmek!)

 

1. A hegy gyomrban! -sor.

 

 
Minden ms
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!