Az emberiség határai 8/12
2013.02.28. 18:50
Az ember nemcsak a nagy távolságokat és a domborzati viszonyokat próbálta legyőzni terjeszkedése során, hanem bolygónk szélsőséges éghajlati viszonyainak is igyekezett a lehető legjobban megfelelni.
Előző rész: A Föld „középpontja” – egyenlítő.
A Föld legmelegebb területei
Szudán a Föld talán legmelegebb országa, itt a középhőmérséklet 30°C – 35°C. Az esős évszak (mely csak az ország déli területeire korlátozódik) beállta előtti hetekben az 50°C meleg sem ritkaság. Területének legnagyobb részét sivatag borítja.
A fellépő ivóvízhiány és az ebből fakadó mezőgazdasági, élelmezési problémák miatt fegyveres konfliktus alakult ki az ország egyes részein, melynek következtében 2011-ben hivatalosan is Dél-Szudán független állammá vált.
A legforróbb főváros sokak szerint Bangkok. Éghajlata trópusi éghajlat, az évi átlaghőmérséklet itt kb. 27,8°C.
A város a tengerszint felett 2m-rel helyezkedik el a tengerparton. Ez olyan problémákkal jár (hiába fejlett a védekezése a víz ellen), hogy a város folyamatosan ki van téve az elöntéseknek. Ráadásul mocsaras területen fekszik, így évente két hüvelyket süllyed. Egyes számítások szerint 2030-ra teljesen elsüllyed, Thaiföld fővárosa.
Líbiában Tripolitól délnyugatra találunk egy városkát, Aziziya-t (El Aziziya), ahol 1922-ben 57,8 °C-t mértek. Sokáig ezt is tartották a Földön mért legmagasabb hőmérsékletnek, mígnem hosszas vizsgálódás után 2012-ben (szeptember 13-án) a Meteorológiai Világszervezet hiteltelenítette a mérést, mivel nem volt precíz a mérőeszköz (épp akkoriban cserélték le, és az újat nem kalibrálták, illetve a mérési feltételek sem voltak kifogástalanok (a helyszínen aszfaltos terület található)).
Így a Földön, a meteorológiai állomás által mért legmagasabb hőmérsékletét a Kaliforniai (USA) Halál Völgyében találhatjuk meg Dead Valley-ban 1913.07.10-én, 56,7 °C-ot mértek. Nevét 1849-ben, a kaliforniai aranyláz idején kapta bevándorlóktól, akik eltévedtek és majdnem odavesztek a völgyben. Itt található Észak-Amerika legalacsonyabb pontja, Badwater is, 86 m-rel a tengerszint alatt.
Manapság már műhold segítségével is képesek vagyunk Földünk felszínének hőmérsékletét mérni. A NASA legfrissebb, műholddal elvégzett mérései alapján kijelenthetjük, hogy a fent említett helyek szinte langyosnak mondhatók a bolygó legtüzesebb tájaihoz képest. A Landsat 7 nevű műhold 1999 július 6-án készített felvételt az iráni Lut-sivatagról (a képen: bal oldalon természetes színekben látható a környék, míg a jobb oldali kép infravörös tartományban készült). A hét évig folytatott globális vizsgálatok során ötször (2004, 2005, 2006, 2007 és 2009-ben) itt mérték a legnagyobb hőmérsékletet, így a Lut-sivatag a Föld legforróbb régiója. Az itt mért 70,7 Celsius-fokos rekord több mint tizenkét fokkal magasabb mint a földön mért társai.
Afrikában található Dallol a legforróbb egykor lakott település a világon. Itt mérték 1960-as években a legmagasabb átlaghőmérséklet, 35 °C-ot.
A közelben található vulkánról kapta a hely a nevét, ami egyébként 100m-rel fekszik a tengerszint alatt. Az állandó párolgás miatt itt az egész környéket só kiválások borítják, így szinte minden ebből épült a településen. Ezen természeti adottságot kihasználva az 1950-es években sót bányásztak, és szállítottak Indiába. Dallol mára már egy szellemfalu, senki és semmi sem lakja, mivel az itt élők hosszútávon nem bírták elviselni a hőséget, valamint azt a tényt, hogy e környék az egyik legelzártabb hely, mivel nincsenek utak és csak néha jár erre egy-egy tevekaraván.
A következő pénteken a leghidegebb helyeket mutatom be.
Források:
http://www.kislexikon.hu/
http://www.meteoprog.hu/
http://offforever.blog.hu/
http://en.wikipedia.org/wiki/%E2%80%98Aziziya
http://utazgatok.hu/andras/1133/california-death-valley-halal-volgye/
http://index.hu/tudomany/2012/04/12/iranban_van_a_fold_legforrobb_pontja/
http://www.zoldmuzeum.hu/bolygonk-szelsoseges-arcai
|