Barangolások a község múltjában
2012.08.20. 17:34
Honnan ered a falu neve?
Szó esett már az Öskü történetét magában foglaló cikkben Ösbő vezérről, ám arról nem tettünk említést, hogy a település honnan kaphatta nevét. Több legenda is kapcsolódik a falu nevének keletkezéséhez, nézzük elsőként a legelfogadottabb verziót:
Ösbő Vezér - ki is volt ő?
Az ösküi terület sorsát Veszprém (Bezprem) közelsége döntően befolyásolta. „A sereg második részében Usubu (Ősbő), Zolocu (Szalók) atyja és Eusee (Őse) lőnek kiküldve, kik Bezprem (Veszprém) városa felé menjenek és hódítsák meg azon föld minden lakosait Vasvárig… Akkor Usubu és Eusee a sereget elrendezvén a római katonák ellen, kik Bezprem várát őrzik vala,… A többi rómaiak pedig a magyarok merészségét látván, Bezprem várát otthagyva futásnak eredének,…”.1
A szövegben rómaiaknak említett katonák tulajdonképpen frankok voltak, de a krónika születése idején rómaiaknak nevezték őket.
Árpád vezér Veszprémet tartozékaival együtt Ősbőnek ajándékozta. Anonymus szerint Veszprém várának és tartozékainak honfoglalás kori első tulajdonosa Szalók apja, Ősbő vezér volt. Helyneveink mutatják, hogy Anonymus történelmi hűséggel írta meg művét. Nála Ősbő neve Usubuu vagy Usubu, Üsübünek olvassuk, és a mai nyelven Ősbőnek mondjuk. Összetett szó, első fele Usu- személynév, másik fele –buu (büü) méltóságnév, a nemzetségfők közös neve. A török bég szóból származik. Ősbő nevének első fele tulajdonképpeni személyneve: Usu=Üsü=Ős él a falu nevében.
A falut 1082-ben Villa Es-nek, 1488-ban Ews-nek, 1465-ben Ewscew, Eskew-nek írták az oklevelek.1
Egy másik változat szerint neve a mai ős (régen üs-ös-es) szóból származik. Az Ős falu mellett épített vár az Őskő nevet kapta (a régi magyarban a kő „sziklá”-t jelentett, majd jelentésbővüléssel „vár”-at). Mivel a környéken állott Ősi nevű falu, a megkülönböztetés megkönnyítésére Őskő vára átment az alatta fekvő falu nevére.
A tájnyelvben megmaradt az eredeti rövid ejtés (Eskő, Öskő, Öskű, Öskü). Ez a magyarázat feltevéseken alapul, de ennél valószínűtlenebbel is találkozhatunk: „… hegyes, erdős, köves vidéken. A község nevét valószínűleg az itt található sok kőtől kapta.” 2
Egy 1851-ben íródott könyvben (Magyarország geographiai szótára) Őskőnek írták. Ennek oka: élt itt egy pap, Dr. Miklós József, aki a kor szokásához híven magyarosítani akart: „…községünk ősi múltját megbecsülve, annak eredeti magyar hangzású és kifejezésteljes „Őskő” nevét visszaállítjuk.” 3
A leghitelesebb változat tehát, hogy Ösbő vezér nevét őrzi a falu. A „kő” járulékot az itt állt vár után kapta. Ugyanis a XV. században itt egy erődítmény (castellum) állott. A település ekkor az Újlaki család kezében volt. (Az erődítmény maradványai ma is megtalálhatók, a falu ajkán Újlaki várként, Basal-lakként él.) Ezekben az időkben változott a falu neve is. „…1465-ben Eskő vára Újlaki Miklósé volt, a falu neve pedig Ewscew alakban is szerepel.” 4 A castellum Palota (Várpalota) mellett elveszítette jelentőségét, és a török időkben már nem játszott katonai szerepet, vélhetően rommá vált. A XV. századra a terület már puszta, Palota várához tartozott, melynek őrsége legeltetésre használta, hasonlóan Vilonya és Szentistván lakosságához, akik kibérelték a területet.
/Ösküi Hirek/
Következő rész: Római és Avar kori telepekÖskü környékén
Képtár
Előző rész: Öskü oktatási intézményei a 90-es évekig.
<<Vissza a menübe
|