A Fld trtnete 2. rsz
2012.03.08. 17:35
Az let kibontakozsa:
Elz rsz: A Fld trtnete 1. rsz
Fanerozoikum
A fanerozoikum (a jelenlegi) eon a fldtrtneti idszalagon, az egyetlen, melyben gazdag lvilg ltezett. 545 milli vet foglal magban. A nv a grg lthat let jelents szbl ered, mely arra utal, hogy az llnyek nagyobb mretek lettek a kambriumi robbans ta. A fanerozoikum eltti idszakot prekambriumnak is szoktk nevezni. A fanerozoikum s a prekambrium kzti tmenet idtartama ismeretlen.
A 19. szzadban a hatrvonalat az els gazdag metazoon (llati) maradvnyokhoz ktttk. Azonban sok szz prekambriumi metazot azonostottak, mita az 1950-es vekben elkezddtt a szisztematikus kutats. A legtbb geolgus s paleontolgus a prekambrium-fanerozoikum hatrvonalat az els trilobitk (hromkarj srkok - kp balra) s archaeociathk megjelenshez kti; az els vltozatos tpllkozs Trichophycus pedum nev lny megjelenshez; vagy a kis, ltalnossgban egynem, pnclozott alakzatok csoportjnak megjelenshez, melyet „kis hjas faunnak” hvnak. A hrom klnbz elvlaszt hatrvonalat nhny milli v vlasztja el egymstl.
A fanerozoikum hrom kisebb fldtrtneti idre osztjuk – paleozoikum, mezozoikum s kainozoikum. Magban foglalja szmos llati trzs felemelkedst, ezeknek a trzseknek vltozatosabb formkba trtn evolcijt; a szrazfldi nvnyek felemelkedst; az sszetett nvnyek fejldst; a halak evolcijt; s a modern llatvilg kifejldst. A korszak folyamn kontinensek tkztek, kialaktva az egyedli szrazfldet, a Pangaet, majd ez sztszakadt a jelenlegi kontinensekre.
A paleozoikum fldtrtneti id (a grg palaio, „rgi” s zoion, „llatok” szavakbl, jelentse „si let”), a fanerozoikum hrom ideje kzl a legkorbbi. Az si let 542 milli vvel ezeltt kezddtt s 251 milli vvel ezeltt fejezdtt be a nagy permi kihalssal. Hat fldtrtneti idszakra oszlik, a legrgebbitl a legjabbig: kambrium, ordovcium, szilur, devon, karbon, perm.
A paleozoikum az els kemny hj maradvnyok els megjelensnek idpontjtl a nagy, kifinomult felpts hllk s viszonylag modern nvnyek uralkodsnak kezdetig tartott.
Kambrium (542 – 488,3 milli vvel ezeltt) Krnyezeti jellemzk: O2 12,5% - a mai szint 63 %-a, Hmrsklet: 21 C
A kambrium az els olyan fldtrtneti idszak, amelybl a tengeri szivacsoknl s medzknl bonyolultabb tbbsejt llnyek fosszlii maradtak fenn. Egyes elkpzelsek szerint a kambriumban hirtelen mintegy tven llnytrzs jelent meg gy, hogy a legtbbjk eldeirl nem is tudunk. Az organizmusoknak ezt a fldtrtneti mrtkkel gyors kirajzst nevezzk kambriumi robbansnak.
A szrazfldn is mozg llatok megjelensnek els bizonytkai kz tartoznak a fosszilizldott kambriumi llatnyomok, az zeltlb nyomok s a puhatest nyomok. Szrazfldi nvnyzetrl ekkor mg nem beszlhetnk, br a szrazfldn mr mintegy 700 milli ve megjelenhetett egyszer nvnyi let, az egyszer gombk pedig mg korbban, mintegy egymillird ve. A szrazfldek azonban ebben az idben mg kopaszok voltak, sivatagosak, vagy agyagos talajak.
A kambriumban a kontinensek teljesen mshogy helyezkedtek el, mint ma. Valsznleg ngy nagyobb fldrsz ltezett: az szaki fltekn Laurencia, Fennoszarmcia s Angara, a dlin pedig a nagy Gondwana kontinens, a mai Dl-Amerika, Afrika, India, Ausztrlia s Antarktisz egyttese.
Ordovcium (488,3 – 443,7 milli vvel ezeltt) Krnyezeti jellemzk: O2 13,5% - a mai szint 68 %-a, Hmrsklet: 16 C
A kambrium–ordovcium kihalsi esemny az lvilgon vgigsprt nagy kihalsi hullmok kzl az els volt, amelyre mintegy 488 milli vvel ezeltt kerlt sor. Kitrlte a prgekarak s konodontk tbb tpust s radiklisan cskkentette a trilobitk vltozatossgt. A kihalsi esemnnyel beksznttt egy j idszak, az Ordovcium.
Az ordovciumbl bsgesen maradtak fenn fosszlik. A korszakban jelents mennyisg kolaj s fldgz keletkezett. Ekkoriban jellemzen magas volt a tengerek szintje. A tengeri nemzetsgek szma ngyszeresre emelkedett. Megjelentek az els tengeri moszatok s korallmezk (az egyedlll korallok mr a kambriumban is lteztek). Az els szrazfldi nvnyek a mjmohkhoz hasonl apr nem ednyes nvnyek voltak. Az els szrazfldi gombk kulcsszerepet tlthettek be a szrazfld benvnyesedsben, mivel szimbizis rvn hozzsegtettk a nvnyi sejteket, hogy hozzjussanak az svnyi tpanyagokhoz.
Az ordovciumban a dli szrazfldek egyetlen nagy kontinensben, a Gondwanban egyesltek. A Gondwana az idszak elejn az egyenltnl helyezkedett el, az ghajlat meleg volt, ksbb azonban a Dli-sark fel sodrdott. A lehls gleccsereket formlt a Fld sarkain. A mai Afrika s Dl-Amerika terleteit, amelyek akkoriban a Dli-sarknl fekdtek, jgsapka bortotta.
Az ordovicium vgn elkezddtt lehls egy jabb, immr a harmadik nagyobb eljegesedst vltotta ki a Fldn.
Szilur (443,7 – 416 milli vvel ezeltt) Krnyezeti jellemzk: O2 14% - a mai szint 70%-a, Hmrsklet: 17 C
A szilur kezdete ahhoz a nagy kihalsi esemnyhez kthet, amikor a tengeri fajok 60%-a eltnt.
Gondwana folytatta lass vndorlst dl fel, de bizonytk van arra, hogy a sziluri jgsapkk kevsb kiterjedtek voltak, mint a ks ordovciumi jgkorszak idejn. A jgsapkk olvadsa s gleccserek hozzjrultak a tengerszint emelkedshez. Egyb kontinentlis magok s egyb kontinentlis tredkek vndoroltak egytt az egyenlt kzelben. Megkezdtk a msodik szuperkontinens, az Euramerika ltrehozst.
Panthalassa, a hatalmas cen bortotta az szaki flteke nagy rszt. Ebben az idszakban a Fld egy hossz, meleg veghz fzisban volt, s meleg, sekny tengerek bortottk az egyenlti szrazfldeket. A szilur elejn a gleccserek visszahzdtak a dli sark mg, vgl a szilur kzepn csaknem teljesen eltntek. Viszonylag stabilizldott ltalnos ghajlat jellemz a korszakra, vget rt a korbbi gyors ghajlati vltozsok sorozata. Lnyeges vltozs trtnt a lgkr sszettelben is. A szilur vgre a lgkr oxign tartalma annyira megnvekedett, hogy az abbl kpzd zonrteg a felsznre rkez ibolyntli sugrzst minimlisra cskkenthette. Ezzel megnylt a lehetsg a nvnyek szrazfldi elterjedsre.
A magas tengerszintek s meleg, sekly tengerek kellemes krnyezetet nyjtottak a tengeri lvilg szmra. A halak szmottev vltozatossgot rtek el, megjelentek az els csontos halak, valamint mozgathat llkapocs jelent meg a halaknl, ami az els kt-hrom kopoltyvbl alakult ki. Vltozatos tengeri skorpi fajok – nmelyik tbb mter hossz – vadsztak a sekly sziluri tengerekben. Szzlbak voltak az els igazi szrazfldi llatok, melyek szintn risira nttek. Az els szvetes (ednyes) nvnyek ekkor jelentek meg. Ezek a tpllk szlltsra val szvetekkel is rendelkez nvnyek mr a szrazfldre is kilptek. A szilur vgn egy kisebb kihalsi esemny kvetkezett be, melynek oka ismeretlen.
Devon (416 – 359,2 milli vvel ezeltt) Krnyezeti jellemzk: O2 15% - a mai szint 75 %-a, Hmrsklet: 20 C
A devon idszak fejlemnye, hogy bizonyos halak leszrmazottai meghdtottk a szrazfldi lhelyeket (ngylbak). Ekkor terjedtek el a szrazfldn az els zeltlbak is, mint a rovarok s a pkok.
Ltre jttek az els fs szr szrazfldi nvnyek, ami lehetv tette, hogy a nvnyek nagyobb mretet rjenek el (Devoni tj, balra). Elterjedtek az els nyitvatermk, hatalmas erdket alkotva. Az idszak vgn lt spfrnyok mr nagyon sok kzs vonst mutattak a modern fkkal. Megjelentek a korpafvek, zsurlk s pfrnyok kezdetleges kpviseli. Az cenokban a halak is diverzifikldtak, a korbbinl jval nagyobb szmban jelentek meg a primitv cpk s elterjedtek a bojtos szj halak s a csontos halak. Megjelentek az els ammonitesz puhatestek.
A fldtrkpet ekkor dlen a Gondwana kontinens, szakon Szibria (Angara pajzs) kontinens uralta, kzttk pedig kialakulban volt Euramerika szuperkontinense.
Karbon (359,2 – 299 milli vvel ezeltt) Krnyezeti jellemzk: O2 32,5% - a mai szint 163 %-a, Hmrsklet: 14C
Nevt a szn elemrl kapta, amelynek latin neve carbonium, a Nyugat-Eurpban tallt nagy szntelepekrl, amelyek ebben a korban keletkeztek. A vilgtenger szintje ebben az idben tbbszr vltozott, ami a tengeri fajok jelents kihalst idzte el. A karbon az aktv hegysgkpzds idszak volt, ekkor kezdett ltrejnni a Pangea szuperkontinens.
A karbon idejn keletkezett a Fld teljes ksznkszletnek mintegy fele. A prs, gyakran mocsri krnyezetben hatalmas, 30 mteres magassgot is elr erdket alkottak a korpafvek, zsurlk, pfrnyok s magvas pfrnyok. Az ekkoriban lt klnlegesen nagymret rovarok forr ghajlatra utalnak. Az szaki s dli flteke kztt azonban jelents ghajlati klnbsg lehetett. A karbon legvgn, azzal egy idben, ahogy az szaki szrazfldeken szrazabb meleg ghajlat kezdett kialakulni s a ksznkpzds is cskkent, a dli flgmbn tbb helyen eljegeseds mutatkozott.
A szrazfldn megjelentek a hllk, az zeltlbak egyes csoportjai pedig megtanultak replni.
Perm (299 – 251 milli vvel ezeltt) Krnyezeti jellemzk: O2 23% - a mai szint 115%-a, Hmrsklet: 16 C
A karbon s a perm hatrn trtnt a kt nagy eljegesedsi hullma kzl az egyik (a msik az ordovcium vgn), amikor a dli plus krnykn, a Gondwana skontinens rszein vastag jgtakar fejldtt. A Gondwana jelents rszt a perm kezdetn mg jg bortotta. Az ghajlat a perm kzeptl melegebb vlt, a gleccserek visszahzdtak, a kontinenskzp klmja szrazabb lett. Valamennyi szrazfld, kivve Kelet-zsia egyes rszei, a Pangea nev szuperkontinensben egyeslt.
A tengerek szintje ekkoriban alacsony volt. A sekly tengerparti lhelyek nagysga jelentsen cskkent, attl is, hogy egyetlen kontinens alakult ki, ami hozzjrulhatott, hogy a tengeri fajok egy jelents rsze az idszak vgn kihalt. A nagy kontinenstmbk szlssgesen vltoz hmrskleti viszonyokat, illetve idszakos eszseket teremtenek. A Pangea bels vidkeit hatalmas sivatag bortotta. A perm idejn keletkezett sziklt gyakran festik meg vrs vas-oxid rtegek, hiszen risi, vegetcival nem fedett terletek voltak kitve az ers napsugrzsnak. Sok korbbi nvny s llatfajta a megvltozott krnyezet miatt kihalt. A perm idszak vgn a kiszrad lagnkban a fldtrtnet legnagyobb s telepei jttek ltre, rzpala telepek mellett.
A ks karbon idejn s a perm idszak jelents rszben a cstnyok primitv rokonai voltak messze a legsikeresebbek a rovarok kzt. Az ekkori rovarok mintegy 90%-a volt cstnyszer, de ebben az idben jelent meg tbb fontosabb rovarcsoport is mint a bogarak s a legyek. A nagy szitaktk voltak a dominns lgi ragadozk s valsznleg a fldi rovarvilg cscsragadozi is, taln mg apr gerincesekre is vadsztak (egyes fajok szrnyfesztvolsga elrte a 73 centimtert). Valamennyien ktltek voltak.
A kor els felben a szrazfldi faunjban a pelycosaurusok (egy Edaphosaurus balra) s a ktltek voltak uralkodak, a legvgn megjelentek az els cynodontk, amelyekbl ksbb kialakultak az emlsk, valamint els archosaurusok, amelyekbl a triszban kifejldnek a dinoszauruszok. Megjelentek az els nagy szrazfldi nvnyevk s ragadozk. Elterjedtek a ngylb hllk (a madarak, krokodilok, gykok, kgyk s a legtbb mai hll sei).
A perm vgre gykeresen talakult a nvnyvilg kpe. A karbonra jellemz csoportok jelents rsze kihalt vagy visszaszorult s elterjedtek a nyitvatermk. Megjelentek az els mai fk (fenyk, ginkgk, cikszok). A hmrskletet tekintve hvsebb s melegebb peridusok vltakoztak, de az ghajlat szrazabb vlsnak trendje vgig fennmaradt ezen korszak sorn.
A perm–trisz kihalsi esemnnyel zrdik ez az idszak. Ez volt a fldtrtnetben ismert legslyosabb kihals: becslsek szerint a tengeri fajok 96%-a, a szrazfldi gerinces fajok 70%-a pusztult ki. A tmeges kihalsok kzl kizrlag ez okozott komoly vesztesget a rovarvilgban. A biodiverzits rendkvl slyos visszaesse miatt az lvilg talpra llsa jval hosszabb idt vett ignybe a trisz elejn, mint ms jl ismert kihalsok utn.
A kihals kt lpsben trtnhetett, mintegy tmilli v klnbsggel. Okairl tbb klnbz elmlet ltezik. Az els, kisebb lpst valsznleg fokozatos krnyezeti vltozsok eredmnyeztk. A tengerszint a perm legvgn vilgszerte lecskkent, a trisz elejn jbl globlis tengerszint-emelkeds kvetkezett be. Nem kizrt, hogy ezek a vzszintingadozsok is sszefggsben lltak a kihalssal. Mg a msodik, valban tmeges kihals egy hirtelen fellp katasztrfhoz ktdhet. A ksbbi kelet-szibriai platbazalt-kitrseket a fldtrtnet egyik legnagyobb ismert vulkni esemnyeknt tartjuk szmon: mintegy 1,5 milli km2-nyi terletet bortott be a bazalt, helyenknt tbb mint 3 km vastagsgban. Ez utbbi bazaltmls kort a legjabb mrsek kzvetlenl a perm-trisz hatr el teszik. Valsznleg ezek egyttesen vezethettek el a katasztroflis kihalsig.
A kvetkez rszben a kzpidbe rkeznk, ahol a dinoszauruszok uralta vilggal, buksukkal ismerkednk meg, ezt kveten pedig a jelen korig trtnt vltozsok kerlnek bemutatsra.
Forrs: Wikipdia
|