Univerzum trtnete
2018.02.24. 10:30

5. Egyszer minden vget r
Az elz rszben fogalmat alkothattun arrl, hogy milyen hatalmas az Univerzum, benne az gitestek milyen bonyolult tncot jrnak. Nzzk meg mi lesz a Vilgegyetemmel a jvben:
A kutatsok szerint az srobbans ta keletkezett, lthat anyag az Univerzum sszettelnek alig ~5%-t alkotja. Ennek nagy rsze is szabad hidrogn s hlium. Tovbbi kt sszetevje van vilgunknak, kzel 27%-a stt anyag, a nagy tbbsge pedig stt energia.

A stt anyag nem lthat, ezrt nevezik gy, viszont jelenltre a lthat anyagra s a httrsugrzsra kifejtett gravitcishatsbl kvetkeztethetnk.
A tudomny s a technolgia fejldsvel vtizedek ta mr nemcsak az gen lthat csillagokat tanulmnyozzk a tudsok, hanem a szabad szemnek lthatatlan tvoli galaxisokat is megfigyelik. A megvizsglt tbb ezer galaxisrl rajzot alkottak s meglep mdon azt tapasztaltk, hogy a galaxisok nem egyenletesen helyezkednek el a vilgegyetemben, hanem hls szerkezetbe tmrlve tallhatk. Egy szlvn halmazokat, azok pedig szuper halmazokat alkotnak. Ezeket, porbl s gzokbl ll felhk „ktik” ssze.
Ezzel csak az volt a gond, hogy a lthat anyag mennyisge s gy srsge olyan csekly, hogy nem alakulhattak volna ki ezek a struktrk, hiszen rengeteg anyag kell ahhoz a gravitcis erhz, mely ezeket az elkpeszt sebessggel (a halmaz kzppontja krl) mozg galaxisokat egy csoportba tartsa, s ne repljenek ki a halmazbl.
Az a gravitcis er, ami ahhoz kellett, hogy a gyorsul galaxisokat a halmazban tartsa teht sokkal tbb anyagot ignyelt, mint ami lthat volt. Ez a lthatatlan tmeg a stt anyag. Ma mr ms mdokon is bizonytott a stt anyag ltezse (gravitcis lencsehats).
A tudsok, a csillagok s galaxisok vizsglatbl - ahogy azt a korbbi fejezetekben taglaltam – megllaptottk, hogy a Vilgegyetem tovbbra is tgul. A vrs eltoldsok sszevetse alapjn az is kiderlt, hogy pr millird ve,gyorsulva tgul a kozmosz. Felvetdtt bennk a krds, hogy vajon mi okozhatja ezt?
Stt energia
A stt energia az egsz Univerzumban ers antigravitcis hatst, vagyis negatv nyomst fejthet ki. A negatv nyoms, nagy tvolsgokon a gravitcis vonzst semlegesti.
Az srobbans pillanatban hirtelen tgult ki a tr, majd egy id utn a tguls folyamata egyenletess vlt. Felttelezsek szerint a Nagy Bumm utn 5-6 millird ve kezdett tlslyba kerlnia stt energia, gy a vilgegyetem ezt kveten gyorsul temben kezdett tgulni.Megfigyelsek szerint a nagyon tvoli galaxisok egyre gyorsabban tvolodnak egymstl, vagyis a gravitcis vonzst legyz taszt er hathat az Univerzumban. Ezt a hatst nevezik stt energinak, mely szintn nem lthat (ezrt stt) s a tudsok jelenleg mg azt sem tudjk, hogy hol is keressk s miknt is tudnk ezt kimutatni.
A legjabb (magyar) kutatsok szerint az is elkpzelhet, hogy nincs is stt energia!
Az Univerzum korai stdiumban az anyag szinte egyenletesen helyezkedett el a trben, azonban a gravitci hatsra elkezdett csomsodni, gy a tr egyes rszei ress vltak. Az Einstein-egyenlet szerint a tr „megmondja” az anyagnak, hogyan mozogjon, az anyag pedig meghatrozza, hogy a tr hogyan grbljn. Mivel gy anyag nlkli terletek alakultak ki a trben ezrt a tguls egy id utn elszabadulhatott (ehhez kellett az 5-6 millird v), ezrt tvolodnak a galaxisok.
{Bizonyra sokan hallottak mr arrl, hogy az Andromda galaxis kzeledik a mi Tejtrendszernk fel. Hogyan lehetsges ez? Ne feledjk a tr tgul, viszont a benne lv anyag, klnbz sebessggel mozog, ezrt mondhatni utolr minket az Andromda, gy a tvoli jvben az tkzs elkerlhetetlen.}
Brmelyik elmlet legyen is igaz, jelen tudsunk szerint az Univerzum trtnete nagy valsznsggel sztfoszlssal vgzdik.
Eleinte a galaxisok tvolodnak el egymstl, majd a tovbbi tguls hatsra a galaxisokban lv csillagok is hatalmas tvolsgra kerlnek egymstl, mg a fnyk sem rik majd el egymst. Tbb nem llnak ssze az anyagfelhk, csillagokat alkotva. Ha lesz mg bolyg egy csillag krl, arrl felnzve ms csillagot nem is lthatnnk akkor. Miutn az utols csillag is kialszik, elsttl az Univerzum.

Forrsok:
Into the Universe with Stephen Hawking- Discovery Channe,
Kp: http://viszavzsodor.blogspot.hu/
|