Univerzum trtnete
2018.01.25. 17:48

Elz rszben az Univerzum keletkezsnek klnbz elmleteirl olvashattunk, most pedig a Vilgegyetem keletkezst kvet esemnyekrl lesz sz.
2. Lthat vilg

Ezzel a sttszrke kppel prblom rzkeltetni a semmit. Ahogy azt korbban is tettem. Ha „kls szemllknt” ott lettnk volna, a Nagy Bumm pillanatban, mg egy „kicsi ideig” semmit sem lehetett volna ltni, ugyanis a fny sem ltezett. Se id, se tr, ezrt az imnt lert „kicsi ideig” kifejezs is csak teoretikus,mint ahogyan a „kls szemllknt” is az, hiszen minden energia (merthogy az anyag sem ltezik ekkor), ott van bent a Nagy Bumm-ban. Ami tgulni kezdett. (Teht, korbban tett hasonlattal lve: egy tgul szobban vagyunk.)
„Az Univerzum a ltezsbe tgult” - Stephen William Hawking
Ezzel ltrejtt a tr. Hihetetlen sebessggel kezdett tgulni a vilgunk, benne a forr szntiszta energival. Ltrejtt az id. Az Univerzum atomnyi mretbl, szz msodperc alatt akkora lett, mint a mi naprendszernk (kb. 1 fnyvnyi gmb, ami hatalmas). A tguls eredmnyeknt az iszonyatos mennyisg energia hlni kezdett, ezzel ltrejtt az anyag (szubatomi rszecske formjban, azaz az atomok sszetevi), valamint az antianyag.
Az anyag s az antianyag nevkbl kvetkeztetheten, ha tkztek, mindkett megsemmislt, bellk energia keletkezett. Mrpedig tkztek. Szerencsnkre az egyikbl kicsit tbb jtt ltre, minden egymillirdbl 1 db anyagi rszecske maradt fenn. Ez a „maradk” anyag az, amibl a jelenlegi Univerzumunk ll.
Kicsit lasstank, s itt emelnm ki, hogy a Vilgegyetem kialakuls-szemlltetsnek legnagyobb gyengje, a mrtkek, mretek/mennyisgek rzkeltetse, azok felfogsa.
Az elkpzelhetetlen nagy energibl, felfoghatatlan mennyisg anyag s antianyag keletkezett, majd semmislt meg s mgis oly mennyisg anyag maradt, hogy abbl ktezer millird galaxis jn majd ltre bennk megszmllhatatlan csillaggal, s fekete lyukkal. Ez az a „maradk” anyag.
Az elkpeszt sebessggel tgul vilgunkban, amely folyamatosan hl, de mg ekkor is iszonyat forr volt, mr lezajlott az anyag s antianyag csatja, a Nagy Bumm utn 3 perccel megszlettek az els atommagok (fleg hidrogn s hlium atommagok).
10 perccel a kezdet utn a kozmosz mr sok ezer fnyvre tgult.
330-380 ezer vvel ksbb az atommagok s elektronok a hl trnek ksznheten, sszelltak atomokk s fotonokk (fny), az Univerzum szpen „lthatv” vlt. Igen, tbb mint 300 ezer v telt el, mire rzkelhetv vlt az Univerzum.
Az els atomok ltrejttekor szabadult fel a kozmikus httrsugrzs, ami ma is bejrja az egsz vilgrt.
Mi is hallhatjuk, s megfigyelhetjk, csupn annyit kell tennnk, hogy bekapcsoljuk a tvt, rdit, s eltekerjk a fogott adsrl a berendezsnket. A statikus zaj a tv kpernyjn az srobbansbl visszamaradt kozmikus maradvnysugrzs.
A Vilgegyetem nagyrszt forr s sr hidrogn-hlium anyagfelhbl llt ekkor.

Gravitci
Az srobbanskor ltrejtt a tr, id, s anyag. A fizika trvnyei is kialakultak, kztk a ngy alapvet er,ami a rszecskk kztt hat (klcsnhats). A gyenge, az ers, az elektromgneses s a gravitcis. Ez utbbi mindenre hat s vgtelen a hattvolsga, ellenben a leggyengbb er. A tvolsggal ngyzetesen cskken. Ugyan ennl sokkal ersebb klcsnhatsok lnek a vilg elemi rszecski kztt, a tvolhatsuk pont fordtott, a gravitci vgtelenbe hat, mg a tbbi klcsnhats a kzelbe.
Mig krdses a bolygk keletkezse miknt megy vgbe, hisz a rszecskk sszetapadshoz kell a gravitci, de a krnyezetben kialakul elektrosztatikus erk pont szttasztjk a kialakul anyagcsomkat.
A tmeggel rendelkez anyag, meggrbti a teret, mondhatni belemlyed a tr szvetbe.

Felttelezsek szerint ltezik egy elemi rszecske, a graviton – amit mg nem fedeztek fel – ez az energiaforrs fejti ki a hatst, a tr grblete pedigfelerstheti azt.
A gravitci hatsa mindig egy irny, csak vonz s nem taszt. Ebbl kifolylag az idhz hasonlt, mert az is csak egy irnyba terjed.
gy hiszem az id ltrejttt kveten az nem ugyanolyan mrtkben telt, mint a mai vilgunkban. Kezdetben minden szmunkra felfoghatatlan gyorsan trtnt, de valjban az Univerzum kialakulsakor az id sokkal lassabban telt, mint most. Az id mlsa relatv.
Ha nagy tmeg test, pl. egy fekete lyuk kzelben vagyunk, akkor ott a tr jobban meggrbl, ezrt az id is lassabban telik. Mindenkinek ajnlom az Interstellar c. filmet, mely ezt a jelensget is bemutatja.
Ahogy tgul s tovbb hlt a vilgunk, a fknt hidrogn- s hliumfelh is szinte egyenletesen terjeszkedett a trben. Szinte!
A mi szerencsnk, hogy az Univerzum egyik alaptrvnye, hogy semmi sem tkletes. Az anyagfelh ltrejtte utn 200 milli vvel, elkezdte kifejteni a gravitcis er a hatst s kisebb nagyobb-csomkba kezdtek sszellni a gzfelhk.
A hidrogn a legegyszerbb a gzok kztt, mindemellett nagyon sok energit rejt magban. Ahogy a gravitci vmillik sorn a gzfelht sszesrtette, azok atomjai egyre srbben tkztek egymssal, gy a hmrsklet egyre nvekedett. Prseldtt az anyag. Tiszta energia szabadult fel. Egy id utn beindult a magfzis folyamat, a hidrogn atomok sszeolvadtak s ltrejtt egy nla nehezebb atom, a hlium. Ltrejttek az els csillagok, melyek ezerszer nagyobbak voltak, mint a mi napunk. Ezek beragyogtk az egsz tgul vilgunkat.
Kvetkez rsz:
Univerzum trtnete - Galaxisok keletkezse
Forrs
http://tudasbazis.sulinet.hu/, Into the Universe with Stephen Hawking- Discovery Channel
Kpek: https://segits.be, https://hdwallpaperim.com/, http://www.aldebaran.cz, http://www.newsweek.com/
|