Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Időjárás!
Felhőkép
 
Linkek
 
Bravó!
Indulás: 2005-04-09
 
Választások
 
Impresszum

Szerkesztő:

Bíró Kálmán

E-mail cím: kalman25@freemail.hu


 
Érdekességek a világhálóról
Érdekességek a világhálóról : A Föld története 2. rész

A Föld története 2. rész

  2012.03.08. 17:35

Az élet kibontakozása:

 


Előző rész: A Föld története 1. rész

Fanerozoikum


A fanerozoikum (a jelenlegi) eon a földtörténeti időszalagon, az egyetlen, melyben gazdag élővilág létezett. 545 millió évet foglal magában. A név a görög látható élet jelentésű szóból ered, mely arra utal, hogy az élőlények nagyobb méretűek lettek a kambriumi robbanás óta. A fanerozoikum előtti időszakot prekambriumnak is szokták nevezni. A fanerozoikum és a prekambrium közti átmenet időtartama ismeretlen.

A 19. században a határvonalat az első gazdag metazoon (állati) maradványokhoz kötötték. Azonban sok száz prekambriumi metazoát azonosítottak, mióta az 1950-es években elkezdődött a szisztematikus kutatás. A legtöbb geológus és paleontológus a prekambrium-fanerozoikum határvonalat az első trilobiták (háromkaréjú ősrákok - kép balra) és archaeociathák megjelenéséhez köti; az első változatos táplálkozású Trichophycus pedum nevű lény megjelenéséhez; vagy a kis, általánosságban egynemű, páncélozott alakzatok csoportjának megjelenéséhez, melyet „kis héjas faunának” hívnak. A három különböző elválasztó határvonalat néhány millió év választja el egymástól.

A fanerozoikum három kisebb földtörténeti időre osztjuk – paleozoikum, mezozoikum és kainozoikum. Magában foglalja számos állati törzs felemelkedését, ezeknek a törzseknek változatosabb formákba történő evolúcióját; a szárazföldi növények felemelkedését; az összetett növények fejlődését; a halak evolúcióját; és a modern állatvilág kifejlődését. A korszak folyamán kontinensek ütköztek, kialakítva az egyedüli szárazföldet, a Pangaeát, majd ez szétszakadt a jelenlegi kontinensekre.

A paleozoikum földtörténeti idő (a görög palaio, „régi” és zoion, „állatok” szavakból, jelentése „ősi élet”), a fanerozoikum három ideje közül a legkorábbi. Az ősi élet 542 millió évvel ezelőtt kezdődött és 251 millió évvel ezelőtt fejeződött be a nagy permi kihalással. Hat földtörténeti időszakra oszlik, a legrégebbitől a legújabbig: kambrium, ordovícium, szilur, devon, karbon, perm.

A paleozoikum az első kemény héjú maradványok első megjelenésének időpontjától a nagy, kifinomult felépítésű hüllők és viszonylag modern növények uralkodásának kezdetéig tartott.

 

Kambrium (542 – 488,3 millió évvel ezelőtt) Környezeti jellemzők:    O2 12,5% - a mai szint 63 %-a, Hőmérséklet: 21 °C


A kambrium az első olyan földtörténeti időszak, amelyből a tengeri szivacsoknál és medúzáknál bonyolultabb többsejtű élőlények fosszíliái maradtak fenn. Egyes elképzelések szerint a kambriumban hirtelen mintegy ötven élőlénytörzs jelent meg úgy, hogy a legtöbbjük elődeiről nem is tudunk. Az organizmusoknak ezt a földtörténeti mértékkel gyors kirajzását nevezzük kambriumi robbanásnak.

A szárazföldön is mozgó állatok megjelenésének első bizonyítékai közé tartoznak a fosszilizálódott kambriumi állatnyomok, az ízeltlábú nyomok és a puhatestű nyomok. Szárazföldi növényzetről ekkor még nem beszélhetünk, bár a szárazföldön már mintegy 700 millió éve megjelenhetett egyszerű növényi élet, az egyszerű gombák pedig még korábban, mintegy egymilliárd éve. A szárazföldek azonban ebben az időben még kopaszok voltak, sivatagosak, vagy agyagos talajúak.

A kambriumban a kontinensek teljesen máshogy helyezkedtek el, mint ma. Valószínűleg négy nagyobb földrész létezett: az északi féltekén Laurencia, Fennoszarmácia és Angara, a délin pedig a nagy Gondwana kontinens, a mai Dél-Amerika, Afrika, India, Ausztrália és Antarktisz együttese.

 

 

 

Ordovícium (488,3 – 443,7 millió évvel ezelőtt) Környezeti jellemzők:   O2 13,5% - a mai szint 68 %-a, Hőmérséklet: 16 °C  


A kambrium–ordovícium kihalási esemény az élővilágon végigsöpört nagy kihalási hullámok közül az első volt, amelyre mintegy 488 millió évvel ezelőtt került sor. Kitörölte a pörgekarúak és konodonták több típusát és radikálisan csökkentette a trilobiták változatosságát. A kihalási eseménnyel beköszöntött egy új időszak, az Ordovícium.

Az ordovíciumból bőségesen maradtak fenn fosszíliák. A korszakban jelentős mennyiségű kőolaj és földgáz keletkezett. Ekkoriban jellemzően magas volt a tengerek szintje. A tengeri nemzetségek száma négyszeresére emelkedett. Megjelentek az első tengeri moszatok és korallmezők (az egyedülálló korallok már a kambriumban is léteztek). Az első szárazföldi növények a májmohákhoz hasonló apró nem edényes növények voltak. Az első szárazföldi gombák kulcsszerepet tölthettek be a szárazföld benövényesedésében, mivel szimbiózis révén hozzásegítették a növényi sejteket, hogy hozzájussanak az ásványi tápanyagokhoz.

Az ordovíciumban a déli szárazföldek egyetlen nagy kontinensben, a Gondwanában egyesültek. A Gondwana az időszak elején az egyenlítőnél helyezkedett el, az éghajlat meleg volt, később azonban a Déli-sark felé sodródott. A lehűlés gleccsereket formált a Föld sarkain. A mai Afrika és Dél-Amerika területeit, amelyek akkoriban a Déli-sarknál feküdtek, jégsapka borította.

Az ordovicium végén elkezdődött lehűlés egy újabb, immár a harmadik nagyobb eljegesedést váltotta ki a Földön. 

 

Szilur (443,7 – 416 millió évvel ezelőtt) Környezeti jellemzők: O2 14% - a mai szint 70%-a, Hőmérséklet: 17 °C


A szilur kezdete ahhoz a nagy kihalási eseményhez köthető, amikor a tengeri fajok 60%-a eltűnt.

Gondwana folytatta lassú vándorlását dél felé, de bizonyíték van arra, hogy a sziluri jégsapkák kevésbé kiterjedtek voltak, mint a késő ordovíciumi jégkorszak idején. A jégsapkák olvadása és gleccserek hozzájárultak a tengerszint emelkedéséhez. Egyéb kontinentális magok és egyéb kontinentális töredékek vándoroltak együtt az egyenlítő közelében. Megkezdték a második szuperkontinens, az Euramerika létrehozását.

Panthalassa, a hatalmas óceán borította az északi félteke nagy részét. Ebben az időszakban a Föld egy hosszú, meleg üvegház fázisban volt, és meleg, sekény tengerek borították az egyenlítői szárazföldeket. A szilur elején a gleccserek visszahúzódtak a déli sark mögé, végül a szilur közepén csaknem teljesen eltűntek. Viszonylag stabilizálódott általános éghajlat jellemző a korszakra, véget ért a korábbi gyors éghajlati változások sorozata. Lényeges változás történt a légkör összetételében is. A szilur végére a légkör oxigén tartalma annyira megnövekedett, hogy az abból képződő ózonréteg a felszínre érkező ibolyántúli sugárzást minimálisra csökkenthette. Ezzel megnyílt a lehetőség a növények szárazföldi elterjedésére.

A magas tengerszintek és meleg, sekély tengerek kellemes környezetet nyújtottak a tengeri élővilág számára. A halak számottevő változatosságot értek el, megjelentek az első csontos halak, valamint mozgatható állkapocs jelent meg a halaknál, ami az első két-három kopoltyúívből alakult ki. Változatos tengeri skorpió fajok – némelyik több méter hosszú – vadásztak a sekély sziluri tengerekben. Százlábúak voltak az első igazi szárazföldi állatok, melyek szintén óriásira nőttek. Az első szövetes (edényes) növények ekkor jelentek meg. Ezek a táplálék szállítására való szövetekkel is rendelkező növények már a szárazföldre is kiléptek. A szilur végén egy kisebb kihalási esemény következett be, melynek oka ismeretlen.

 

Devon (416 – 359,2 millió évvel ezelőtt) Környezeti jellemzők: O2 15% - a mai szint 75 %-a, Hőmérséklet: 20 °C


A devon időszak fejleménye, hogy bizonyos halak leszármazottai meghódították a szárazföldi élőhelyeket (négylábúak). Ekkor terjedtek el a szárazföldön az első ízeltlábúak is, mint a rovarok és a pókok.

Létre jöttek az első fás szárú szárazföldi növények, ami lehetővé tette, hogy a növények nagyobb méretet érjenek el (Devoni táj, balra). Elterjedtek az első nyitvatermők, hatalmas erdőket alkotva. Az időszak végén élt őspáfrányok már nagyon sok közös vonást mutattak a modern fákkal. Megjelentek a korpafüvek, zsurlók és páfrányok kezdetleges képviselői. Az óceánokban a halak is diverzifikálódtak, a korábbinál jóval nagyobb számban jelentek meg a primitív cápák és elterjedtek a bojtos úszójú halak és a csontos halak. Megjelentek az első ammonitesz puhatestűek.

A földtérképet ekkor délen a Gondwana kontinens, északon Szibéria (Angara pajzs) kontinens uralta, közöttük pedig kialakulóban volt Euramerika szuperkontinense.

 

 

Karbon (359,2 – 299 millió évvel ezelőtt)  Környezeti jellemzők:  O2 32,5% - a mai szint 163 %-a, Hőmérséklet: 14°C


Nevét a szén elemről kapta, amelynek latin neve carbonium, a Nyugat-Európában talált nagy széntelepekről, amelyek ebben a korban keletkeztek. A világtenger szintje ebben az időben többször változott, ami a tengeri fajok jelentős kihalását idézte elő. A karbon az aktív hegységképződés időszak volt, ekkor kezdett létrejönni a Pangea szuperkontinens.

A karbon idején keletkezett a Föld teljes kőszénkészletének mintegy fele. A párás, gyakran mocsári környezetben hatalmas, 30 méteres magasságot is elérő erdőket alkottak a korpafüvek, zsurlók, páfrányok és magvas páfrányok. Az ekkoriban élt különlegesen nagyméretű rovarok forró éghajlatra utalnak. Az északi és déli félteke között azonban jelentős éghajlati különbség lehetett. A karbon legvégén, azzal egy időben, ahogy az északi szárazföldeken szárazabb meleg éghajlat kezdett kialakulni és a kőszénképződés is csökkent, a déli félgömbön több helyen eljegesedés mutatkozott.

A szárazföldön megjelentek a hüllők, az ízeltlábúak egyes csoportjai pedig megtanultak repülni.

 

 

Perm (299 – 251 millió évvel ezelőtt)    Környezeti jellemzők:  O2 23% - a mai szint 115%-a, Hőmérséklet: 16 °C


A karbon és a perm határán történt a két nagy eljegesedési hulláma közül az egyik (a másik az ordovícium végén), amikor a déli pólus környékén, a Gondwana őskontinens részein vastag jégtakaró fejlődött. A Gondwana jelentős részét a perm kezdetén még jég borította. Az éghajlat a perm közepétől melegebbé vált, a gleccserek visszahúzódtak, a kontinensközép klímája szárazabb lett. Valamennyi szárazföld, kivéve Kelet-Ázsia egyes részei, a Pangea nevű szuperkontinensben egyesült.

A tengerek szintje ekkoriban alacsony volt. A sekély tengerparti élőhelyek nagysága jelentősen csökkent, attól is, hogy egyetlen kontinens alakult ki, ami hozzájárulhatott, hogy a tengeri fajok egy jelentős része az időszak végén kihalt. A nagy kontinenstömbök szélsőségesen változó hőmérsékleti viszonyokat, illetve időszakos esőzéseket teremtenek. A Pangea belső vidékeit hatalmas sivatag borította. A perm idején keletkezett sziklát gyakran festik meg vörös vas-oxid rétegek, hiszen óriási, vegetációval nem fedett területek voltak kitéve az erős napsugárzásnak. Sok korábbi növény és állatfajta a megváltozott környezet miatt kihalt. A perm időszak végén a kiszáradó lagúnákban a földtörténet legnagyobb só telepei jöttek létre, rézpala telepek mellett.

A késő karbon idején és a perm időszak jelentős részében a csótányok primitív rokonai voltak messze a legsikeresebbek a rovarok közt. Az ekkori rovarok mintegy 90%-a volt csótányszerű, de ebben az időben jelent meg több fontosabb rovarcsoport is mint a bogarak és a legyek. A nagy szitakötők voltak a domináns légi ragadozók és valószínűleg a földi rovarvilág csúcsragadozói is, talán még apró gerincesekre is vadásztak (egyes fajok szárnyfesztávolsága elérte a 73 centimétert). Valamennyien kétéltűek voltak.

A kor első felében a szárazföldi faunájában a pelycosaurusok (egy Edaphosaurus balra) és a kétéltűek voltak uralkodóak, a legvégén megjelentek az első cynodonták, amelyekből később kialakultak az emlősök, valamint első archosaurusok, amelyekből a triászban  kifejlődnek a dinoszauruszok. Megjelentek az első nagy szárazföldi növényevők és ragadozók.  Elterjedtek a négylábú hüllők (a madarak, krokodilok, gyíkok, kígyók és a legtöbb mai hüllő ősei).

A perm végére gyökeresen átalakult a növényvilág képe. A karbonra jellemző csoportok jelentős része kihalt vagy visszaszorult és elterjedtek a nyitvatermők. Megjelentek az első mai fák (fenyők, ginkgók, cikászok). A hőmérsékletet tekintve hűvösebb és melegebb periódusok váltakoztak, de az éghajlat szárazabbá válásának trendje végig fennmaradt ezen korszak során.

A perm–triász kihalási eseménnyel záródik ez az időszak. Ez volt a földtörténetben ismert legsúlyosabb kihalás: becslések szerint a tengeri fajok 96%-a, a szárazföldi gerinces fajok 70%-a pusztult ki. A tömeges kihalások közül kizárólag ez okozott komoly veszteséget a rovarvilágban. A biodiverzitás rendkívül súlyos visszaesése miatt az élővilág talpra állása jóval hosszabb időt vett igénybe a triász elején, mint más jól ismert kihalások után.

A kihalás két lépésben történhetett, mintegy ötmillió év különbséggel. Okairól több különböző elmélet létezik. Az első, kisebb lépést valószínűleg fokozatos környezeti változások eredményezték. A tengerszint a perm legvégén világszerte lecsökkent, a triász elején újból globális tengerszint-emelkedés következett be. Nem kizárt, hogy ezek a vízszintingadozások is összefüggésben álltak a kihalással. Míg a második, valóban tömeges kihalás egy hirtelen fellépő katasztrófához kötődhet. A későbbi kelet-szibériai platóbazalt-kitöréseket a földtörténet egyik legnagyobb ismert vulkáni eseményeként tartjuk számon: mintegy 1,5 millió km2-nyi területet borított be a bazalt, helyenként több mint 3 km vastagságban. Ez utóbbi bazaltömlés korát a legújabb mérések közvetlenül a perm-triász határ elé teszik. Valószínűleg ezek együttesen vezethettek el a katasztrofális kihalásig. 

A következő részben a középidőbe érkezünk, ahol a dinoszauruszok uralta világgal, bukásukkal ismerkedünk meg, ezt követően pedig a jelen korig történt változások kerülnek bemutatásra.

Forrás: Wikipédia

 
Pontos idő
 
Figyelem!



 

 
Naptár
2024. Augusztus
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
NetMozi! (Filmek!)

 

1. A hegy gyomrában! -sor.

 

 
Minden más
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!