Az emberiség határai 11/12
2013.03.21. 13:27
A víz nélkülözhetetlen az élet szempontjából, bolygónk legszárazabb helyein nehéz élni, csakúgy mint azokon a helyeken, ahol az év minden napján kiadósan esik az eső. Bolygónk legcsapadékosabb vidékein szinte napi rendszerességgel esik, és az évi csapadékmennyiség meghaladja a 10 métert.
A Föld legcsapadékosabb területei
Az eddig mért legnagyobb évi csapadékmennyiséget Indiában, Cherrapunji városában mérték, ahol 1860 augusztusa és 1861 júliusa között 26 461 mm csapadék hullott. Szintén itt mérték az egy hónap alatt valaha lehullott legnagyobb csapadékmennyiséget, 9300 mm-t, 1861. július 1. és 31. között.
Annak ellenére, hogy ebben a térségben tartós esőzések vannak, a város súlyos vízhiányban szenved, és a lakosság gyakran kilométerekre vándorol, friss iható ivóvízért.
Cherrapunji híres az élő hidakról. Több száz éve az itteni emberek kifejlesztettek egy technikát, ami lehetővé teszi, hogy a fák gyökereiből hidat készítenek, úgy, hogy a növekedésének irányát befolyásolják. Egy ilyen híd „kinövése” 10-15 évig is eltarthat. A legrégebbi ilyen élő híd már több mint 500 éves.
E kisváros egyébként 1300 m tengerszint feletti magasságban található. Területét mind a délnyugati, mind az északkeleti monszun eléri, ahol domborzati okok miatt, a nyári monszunváltás után, júliusban rendkívüli esőmennyiség ömlik a városra és környékére.
A közelben lévő Mawsynram faluban a Guinness Rekordok Könyve szerint 1985-ben szintén 26 méternyi eső esett! Míg azonban ennek a csapadékmennyiségnek a nagy része a júniustól szeptemberig tartó monszun időszakban hullik, addig a Föld egy másik pontján sokkal egyenletesebb az éves eloszlás. Ezt az éven belüli eloszlást szem előtt tartva nem Indiában, hanem a Hawaii szigeteken találjuk a világ legcsapadékosabb helyét.
Itt található Mount Waialeale egy 1569 m magas rétegvulkán, itt 1912 óta átlagosan több mint 10 800 mm eső esik. A rekordot az 1982-es év tartja, amikor 17 300 mm csapadék hullott a térségben. Itt az év 365 napjából általában 360 napon esik eső. A sziget érdekessége, hogy néhány kilométerrel távolabb, a hegy lábánál már mindössze csak 250 mm/év az átlagos csapadékmennyiség.
Hivatalosan ezt a Hawaii-szigeteki magaslatot tartják a Föld legcsapadékosabb pontjának.
A következő pénteken, egyben a sorozat utolsó részében, a Föld legszelesebb vidékeit mutatom be.
Források:
http://www.guinnessworldrecords.com/
http://www.afoldgomb.hu/ko-kovon/403-csapadekrekordok-foldon
http://www.idojaras.hu/tudod-e-hol-talalhato-fold-legcsapadekosabb-taja
http://www.zoldmuzeum.hu/bolygonk-szelsoseges-arcai
|