Az emberisg hatrai 10/12
2013.03.14. 17:00

Az let forrsa a vz. Mgis, ahol nincs belle elg ott is kpes az let utat trni magnak. Na s az ember?
A Fld legszrazabb terletei
(Elz rsz: A Fld leghidegebb terletei)
Taln egyeseknek meglepen fog hangzani, de bolygnk legszrazabb fldrsze, egyben kontinense az Antarktika!
A szrazfldet sszefgg jgtakar bortja, amelynek tlagos vastagsga meghaladja a 2000 m-t, s melynek eredmnyekppen az Antarktisz Fldnk legmagasabb fldrsze. Legnagyobb jgvastagsga 4775 m. A szrazfld krli cen egy rszt is jg takarja. A Fld jgkszletnek 90%-a az Antarktisz jgtakarjban van, amely az desvz 70%-t trolja.
A legszrazabb kontinens, mivel a fldrsz belsejn vente kevesebb, mint 50 mm csapadk hull, ezrt nhny helyen fagysivatag alakult ki. A nyugat-antarktiszi Szraz vlgyek terletn mr 2 milli ve nem hullott csapadk. Az vi csapadkmennyisg a csapadkosabb terleteken is legfeljebb 500–600 mm.
Ahol mg jg sincs a lbunk alatt, ott a legszrazabb helyek csakis a sivatagok lehetnek. Az Atacama egy kavics- s homoksivatag, az Andok s a Csendes-cen kztt. Ez Fldk egyik igazn legszrazabb helye, ami egyrszt annak ksznhet, hogy a nyugat fell rkez nedves lgtmegeket a partok mentn hzd hegyvonulatok felfogjk, s ott hullik ki bellk a csapadk. Keletrl szintn hegyvidk, az Andok hatrolja, gy igen ritka a csapadk a kzrezrt terleteken. A szrazsghoz az is hozzjrul, hogy az itt elhalad hideg Humboldt-ramlat miatt a partok kzelben szinte lland a hmrskleti inverzi, ami megakadlyozza a nedvessg tovbbhaladst a sivatag fel.
Az Atacama 15 milli ves, az tlagos csapadkmennyisge 2-3 mm/v. A sivatag szaki rsze nagyon szraz, viszont sok helyre tengeri kd kerl, amely elg nedvessget biztost bizonyos nvnyek meglhetshez. Az itt l emberek is kihasznljk ezt a jelensget, szitaszer hlkat fesztenek ki, hogy a pra lecsapdjon, gy gyjtve maguknak vizet.
Az Atacama gazdag rz- s svnyi tartalkokkal rendelkezik, fknt ez a kincs vonzotta ide az embert.
Tudsok szerint az itteni talaj hasonlt a Mars talajhoz. A rgi ilyen szempontbl egyedlll a Fldn, ezrt a NASA itt gyakran teszteli a jvbeli marsszondk mszereit.
Az ember kpes ilyen szraz helyeken is megvetni a lbt, radsul igen otthonosan be tud rendezkedni.
Asszun a mintegy 200 000 lakos vros Egyiptom dli rszn a Nlus foly mentn fekszik. Az egyik legforrbb, legszrazabb vros a Fldn. ghajlata tlen meleg, nyron forr (tlagban 11-25 C, 25-41C). Itt ltalban egsz vben nem esik az es, az 5 vi tlag is alig 1-2mm.
A vrostl dlre ptettk meg a 20. szzad elejn az afrikai orszg legnagyobb duzzasztgtjait, majd vgl az 1960-as vekben a Nagy Asszuni-gtat, mely elektromos energit termel s a fl orszgot tudja elltni rammal.
Shibiam vrosa Jemenben tallhat, az Arab flszigeten. A 7000 lakos telepls arrl hres, hogy itt tgla srbl kszlnek a hzak, kztk tbb mint 500 toronyhz, mely 5-11 emelet magasak.
A vros a sivatag kzepn fekszik, s klnleges ltvnya miatt gyakran nevezik a vilg legidsebb felhkarcol vrosnak, vagy a sivatagi Manhattan-nek.
Shibiam vrost Kr.e. 3. szzadban alaptottk, a mostani hzak azonban csak a 16. szzad folyamn pltek fel egy pusztt rvizet kveten. Akkor csak nhny iszlm plet maradt fenn, pldul a 904-ben plt mecset s az 1220-bl szrmaz kastly. A trapz alak vrost fldbl kszlt fal veszi krbe. Az esetleges estl, valamint az erzitl gy vdik meg az pleteket, hogy idkznknt jabb rteg srt kennek a falakra.
Kvetkez pnteken bolygnk legcsapadkosabb helyeit mutatom be.
Forrsok:
http://www.erdekesvilag.hu/shibiam-varos-a-sivatag-kozepen/
http://en.wikipedia.org/wiki/Shibam
|