Az emberiség határai 4/12
Bíró Kálmán 2013.01.31. 16:29
A Föld legmélyebben lakott részei után most a világ tetejét ismerhetik meg:
Ha a legmagasabb helyeket keressük a világban, akkor legtöbben az Ázsiában található Himalájára gondolnak. Itt található bolygónk legmagasabb hegycsúcsai, köztük „a Föld istenasszonya” tibetiül Csomolungma, vagyis a Mount Everest.
A Föld legmagasabban lakott települései:
A legnagyobb csúcsot Nepál felől néhány kisebb faluból kiindulva igyekeznek a legtöbben meghódítani. Ilyen Dingboche (fent a képen) mely falu kb. 4530m magasan terül el. Ennél is magasabban (de nem sokkal messzebb) található Lobuche (4940m) valamint Gorak Shep (5164m), melyek a hegymászók számára az egyik utolsó szállást adó helyek.
Ezekhez a falvakhoz képest Bolívia adminisztratív, kormányzati székhelye La Paz nincs túl magasan, 3600 méterével viszont mégis bolygónk legmagasabban fekvő közigazgatási fővárosa (bár az ország névleges fővárosa Surce).
A várost 1548-ban Alonso de Mendoza alapította azon a helyen, ahol az indián bennszülöttek Chuquiago nevű települése állt. A város tehetősebb lakossága az alacsonyabb részeken, a társadalom szegényebb része pedig a magasabb pontjain él.
Dél-Amerika rejti ezen kívül azt a települést is, ahol a legmagasabban laknak emberek, igaz nem sokkal magasabban, mint a tibeti Wenquan községben, mely 5019m tengerszint felett fekszik.
Az Andokban található tehát a világ legmagasabban fekvő állandó lakott helye, La Rinconada egy perui közösség, ahol több mint 50ezer ember él, 5100 méteres tengerszint feletti magasságban.
La Rinconada egy örökké fagyott gleccser mentén helyezkedik el, megközelíteni kizárólag több napos teherautózással lehet. A nagy magasság illetve hideg miatt itt nincs csatornázás, szemétszállítás és vízvezeték rendszer sem.
Beszámolók szerint a közbiztonság sem igazán működik erre felé, az év bizonyos időszakaiban pedig a város teljesen el van zárva a külvilágtól.
A település a helyi aranybányászat következtében jött létre. A bányászok minden hónap utolsó napját kivéve ingyen dolgoznak, az utolsó napon kitermelt arany lesz úgymond a havi bérük. Ez az úgynevezett cachorreo rendszer még a spanyol hódítás idejéből származik, de az Andokban ma is elfogadott módja a bérezésnek.
A következő pénteken bolygónk legnépesebben lakott vidékeit mutatom be.
Források:
wikipedia.hu
blikk.hu
|